1 Nařčení z antisemitismu

Prezident se neomluví. Hrad stupňuje útok na Peroutku

NOVÉ

Prezident Miloš Zeman se neomluví za to, že osočil spisovatele a novináře Ferdinanda Peroutku z obdivu k nacismu. Deníku ECHO24.cz to v pondělí potvrdil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Hrad naopak ještě zesiluje argumentaci a poukazuje na Peroutkův údajný antisemitismus.

„Poté, co jsem dnes slyšel v Českém rozhlase zástupce tohoto sdružení, který se snažil omlouvat antisemitské výroky, tak se pan prezident rozhodně omlouvat nebude. Obviňovat prezidenta ze lhaní a obhajovat přitom výroky jasně antisemitské, to už je přes čáru. Pan prezident se této pseudodebaty nebude účastnit,“ řekl deníku ECHO 24.cz mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Měl přitom na mysli pondělní vystoupení Martina Gromana ze Sdružení Ferdinanda Peroutky, které po prezidentovi za slova pronesená v Praze na osvětimské konferenci žádá omluvu. Jenže během téměř pětiminutového rozhovoru žádná obhajoba antisemitismu nezazněla. Groman v pořadu mimo jiné uvedl, že Peroutkův postoj k nacismu byl vždy zcela jednoznačný: odsuzoval ho.

Čtěte také: Zeman lže. Osočil z obdivu k nacismu muže, který byl v koncentráku

Nehorázná urážka. Omluvte se, žádá Zemana Peroutkovo sdružení

„Žádná obhajoba antisemitismu samozřejmě nemohla zaznít. Prezidentův mluvčí se pouze snaží odvést pozornost od toho, co prezident řekl. Snaží se vytáhnout debatu na antisemitské téma, které je ožehavé. Ale bavme se o tom, čím to všechno začalo. Kde je článek Hitler je gentleman? Neviděli jsme ho. Peroutka nebyl fascinován Hitlerem,“ uvedl pro server Groman.

Ten připustil, že jeden z Peroutkových článků, na nějž Hrad odkazuje (konkrétně text z února 1939 publikovaný v časopisu Přítomnost pod názvem Češi, Němci a židé), může z dnešního pohledu působit problematicky, ale je důležité k němu přistupovat tak, že byl psán před holokaustem. „Ale i tak ten text neměl za úkol nic jiného než říct, jaký je poměr Němců k židům a jaký je postoj Čechů. A Peroutka se v tom článku staví za české židy,“ dodává Groman.

Odkud prezident čerpal, když Peroutkovi připisuje zveřejnění textu „Hitler je gentleman“, Hrad neupřesnil. Mluvčí Ovčáček serveru ECHO24.cz pouze sdělil, že Zemanova slova pronesená na osvětimské konferenci podporuje například text uveřejněný v časopise Dějiny a současnost, jedna z reportáží v Českém rozhlase (v obou případech bez konkrétního odkazu – pozn. red.) nebo předmluva v knize Zdálo se, že bůh je lhostejný od Adama Drdy.

Celý projev prezidenta Miloše Zemana

Mluvčí: Je to útok na Zemana

Podle Ovčáčka hlava státu nebude celý spor více komentovat. Nicméně je možné mu na toto téma položit dotaz na středeční tiskové konferenci. Mluvčí je přesvědčen, že celý problém není v tom, co bylo řečeno, ale kritikům vadí, kdo to pronesl. Tedy že jde o účelovou kritiku Zemana.

„Jen připomínám, že pan prezident je dlouhodobým obdivovatelem Ferdinanda Peroutky. Mezi ostatními novináři ho často vyzdvihuje. Nechtěl proto nijak snižovat jeho zásluhy. Upozornil jen na to, že před 2. světovou válkou prošel Peroutka krátkým obdobím intelektuálního selhání,“ vysvětluje Ovčáček.

Čtěte také: Ať prezident uvede zdroj. Neexistuje. Čapkův památník hájí Peroutku

Kritika Zemana přišla krátce poté, kdy o Peroutkovi mluvil na konferenci k 70. výročí osvobození Osvětimi. „Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem 'Hitler je gentleman'. Tentýž novinář po mnichovské dohodě napsal: ‚Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky‘,“ prohlásil mimo jiné Zeman.

Jeho výroky o Peroutkovi koncem týdne vyvrátil historik a publicista Petr Zídek v Lidových novinách. A ohradilo se i Sdružení Ferdinanda Peroutky. To požaduje jasný důkaz, že novinář texty napsal, nebo omluvu. Upozorňuje, že označit Ferdinanda Peroutku nepřímo jako člověka, který byl fascinován nacismem, je nehoráznou urážkou muže, který strávil druhou světovou válku v nacistických koncentračních táborech.

Více čtěte: Historik usvědčil Zemana ze lží. Hrad: 'Hrubě manipulujete'

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.