1 LŽI O PEROUTKOVI

Nehorázná urážka. Omluvte se, žádá Zemana Peroutkovo sdružení

NOVÉ

Kritika prezidenta Miloše Zemana za lživé výroky o významném novináři Ferdinandu Peroutkovi, kterého osočil z obdivu k nacismu, nabírá na síle. Členové Sdružení Ferdinanda Peroutky, které mj. uděluje prestižní novinářské ceny, považují Zemanovy výroky za „nehoráznou urážku“. Žádají, aby se za ně prezident veřejně omluvil. Otevřený dopis podepsali za členy sdružení Peroutkova vnučka Terezie Kaslová, novináři  Jan Petránek, Libuše Koubská a další.

Zeman na konferenci k 70. výročí osvobození Osvětimi mj. řekl: „Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem 'Hitler je gentleman'. Tentýž novinář po mnichovské dohodě napsal: ‚Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky‘.“

Sdružení Ferdinanda Peroutky se proti těmto slovům důrazně ohrazuje. „Fascinace intelektuálů nacismem je velmi závažné téma. Bohužel jste si zvolil špatný příklad. Pátrání historika a publicisty Petra Zídka, stejně jako naše vlastní pátrání, ukazují, že jste Ferdinandu Peroutkovi přiřkl citace, které nenapsal.

Navíc, označit Ferdinanda Peroutku nepřímo jako člověka, který byl fascinován nacismem, je nehoráznou urážkou muže, který strávil druhou světovou válku v nacistických koncentračních táborech. Pravda, s krátkou přestávkou. To když ho nacisté převezli z koncentráku do Prahy a K. H. Frank a Emanuel Moravec mu nabídli svobodu: pokud se opět ujme vedení časopisu Přítomnost, ale v jejich službách. Přiřkl jste fascinaci nacismem muži, který si zachoval mravní integritu a statečnost i v těchto tragických časech a nabídku odmítl, i za cenu návratu zpět do koncentračního tábora.“

Členové sdružení žádají, aby Miloš Zeman své výroky doložil, nebo se za ně veřejně omluvil. „Svými nepravdivými slovy, která jste přednesl na vysoce sledované, prestižní akci, přenášené živě Českou televizí, jste hrubě poškodil dobré jméno významné postavy českých dějin 20. století. Pane prezidente, vyzýváme Vás, abyste doložil svá výše uvedená tvrzení. Pokud tak neučiníte, žádáme Vás, abyste se za svá slova o Ferdinandu Peroutkovi veřejně omluvil. Ferdinand Peroutka není příkladem intelektuála, který by selhal v krizové situaci.“

Celý otevřený dopis Zemanovi si můžete přečíst zde

Zemanovy výroky o Peroutkovi koncem týdne vyvrátil historik a publicista Petr Zídek ve svém článku v Lidových novinách. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček kritiku odmítl jako hrubou a účelovou manipulaci.

Čtěte také: Zeman lže. Osočil z obdivu k nacismu muže, který byl v koncentráku

Prestižní novinářské Ceny Ferdinanda Peroutky uděluje sdružení každý rok. Laureáti za loňský rok budou shodou okolností oznámeni tento čtvrtek, 5. února. Mezi oceněnými za uplynulá léta se nachází řada vynikajících žurnalistů a publicistů: Petra Procházková, Zbyněk Petráček, Alexandr Mitrofanov, Petr Nováček, Jan Urban, František Šulc, Josef Klíma, Jindřich Šídlo, Karel Hvížďala, Adam Drda, Ivan Medek, Erik Tabery, Pavel Kosatík, Ludvík Vaculík, Radka Kvačková, Petr Příhoda, Petr Fischer, Ivan Klíma, Jiří Peňás a další.

Čtěte také: Historik usvědčil Zemana ze lží. Hrad: 'Hrubě manipulujete'

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.