Polská havěť. Po brexitu začaly útoky proti cizincům a přistěhovalcům
Rasistické útoky
Červnové hlasování o odchodu Velké Británie z Evropské unie rozpoutalo v ostrovní zemi vlnu rasismu. Podle posledních zpráv se od skončeného referenda odehrálo již 500 xenofobních útoků zaměřených na cizince či přistěhovalce. Policie řeší také několik případů, kdy několik organizovaných skupin, rozneslo do poštovních schránek nebo za stěrače aut letáky s nápisem „odchod z EU – pryč s polskou havětí, informuje deník The Independent.
Referendum, ihned po uveřejnění výsledků, rozvířilo rasistickou atmosféru, povětšinou na území, na kterém občané hlasovali pro odchod z Evropské unie. Známé už jsou případy, kdy bohatší hosté v londýnských čtvrtích odmítají obsluhu z jiných zemí nebo také psí exkrementy hozené přistěhovalcům do poštovních schránek ve městě Rugby.
Studie, kterou si nechal vypracovat deník The Independent, uvádí útoky, které se staly od 23. června, tedy od skončeného referenda. V té uvádějí případy, kdy lidé v ulicích Londýna skandovali „nejdřív pošleme pryč Poláky a pak gaye“ nebo nasprejované svastiky ve městech Sheffield, Glasgow či Leicester.
Právě proti Polákům se zvedla největší vlna nevole, i když mnozí jejich příbuzní bojovali společně s britskými letci za druhé světové války proti nacistickému Německu. Případ letáků s protipolským nápisem „odchod z EU – pryč s polskou havětí“ řeší stále policie. Zákony ve Velké Británii, za podobně rasistické letáky či zprávy, postihují trestem autory až sedmi lety za mřížemi.
🇬🇧 Reports of "No more Polish vermin" signs left outside primary schools in Huntingdon https://t.co/4WTg1qQXdg pic.twitter.com/60gLYBfvG8
— Gilles Klein (@GillesKLEIN) 28. června 2016
Stále jsou ale Britové, kteří soucítí a obhajují své stále polské sousedy a známé. „Jsme velmi naštvaní a rozzlobení, protože moje matka bydlí vedle bezproblémových a milých polských sousedů,“ uvedla obyvatelka Huntigtonu Kathleen Gaynor pro CNN. Dodala také, že hanlivé letáky se objevily také v blízkosti škol, které často navštěvují polské děti ve městě Huntington.
Čtěte také: Nigel Farage: ,Pátá vlna muslimů nás chce zabít‘
Britští politici obviňují zejména Nigela Farage z toho, že v kampani za odchod Británie z EU zdůrazňoval nutnost kontrol imigrantů a rozvířil xenofobní náladu, která se zvedla po hlasování. Atmosféru strachu se snaží uklidnit i nová premiérka Theresa Mayová, která řekla, že Poláci jsou stále v ostrovní zemi vítáni. „Chci, aby bylo jasné, že Poláci žijící ve Velké Británii jsou tu nadále vítáni, oceňujeme přínos, který mají pro naši zemi,“ řekla premiérka při návštěvě hlavního města Polska. Zároveň také dodala, že odsuzuje ostudné a ohavné útoky proti polským komunitám a dalším přistěhovalcům, které se staly ihned po skončení referenda.
V Británii žije podle oficiálních údajů z roku 2014 asi 790 000 Poláků, což je činí po Indech druhou největší komunitou přistěhovalců v zemi.