Novak Djokovič musí opustit Austrálii. Ministr pro imigraci mu zrušil víza
DJOKOVIČ A AUSTRÁLIE
Současná tenisová světová jednička Novak Djokovič se nesmí zúčastnit grandslamového turnaje v Melbourne Australian Open. Naopak musí Austrálii opustit. Ministr pro imigraci Alex Hawke mu totiž zrušil dříve udělená víza, které získal na základě výjimky z povinného očkování. Hawke to uvedl ve svém prohlášení.
"Využil jsem své pravomoci a zrušil panu Novaku Djokovičovi víza v zájmu veřejného zdraví a dobrých mravů," uvedl mimo jiné Hawke v prohlášení. Djokovičovi právníci se znovu pokusí rozhodnutí zvrátit soudní cestou, žádají o odvolání. Australian Open začne už v pondělí.
V prohlášení je doplněno i vysvětlení, že v případě takového rozhodnutí, dotčené osobě nemusí být uděleno vízum po dobu tří let s výjimkou určitých okolností, které jsou v zájmu Austrálie. „Morrisonova vláda je pevně odhodlána chránit australské hranice, zejména v souvislosti s pandemií COVID-19,“ dodal Hawke.
Dvacetinásobný grandslamový vítěz Djokovič, odpůrce vakcinace, sice dříve dostal výjimku z povinného očkování pro účast na Australian Open na základě prodělaného koronaviru, úřady mu ale vízum po příletu zamítly. Srbský tenista díky procesnímu pochybení imigračních úředníků rozhodnutí zvrátil u pondělního soudu. Od té doby se čekalo na vyjádření ministra Hawkea.
Australský vicepremiér Barnaby Joyce již dříve prohlásil, že většina Australanů nesouhlasí s tím, aby srbský tenista na turnaji hrál. "Většina z nás si myslela, že když pan Djokovič nebyl dvakrát očkován, bude požádán, aby odjel," řekl Joyce dnes televizi Nine Network. "Nu, to byl náš názor, ale nebyl to názor soudu," rozvedl.
"Drtivé většině Australanů (...) se nelíbí myšlenka, že někdo druhý, ať už je to tenista, španělský král nebo anglická královna, sem může dorazit a mít jiná pravidla, než s jakými se musí vypořádat všichni ostatní," dodal.
Právníci Djokoviče se odvolali. Rozhodnutí žádají do neděle, aby mohl hrát
Jen krátce po druhém zrušení australského víza Novaka Djokoviče se o osudu prvního tenisty světa rozhoduje znovu u soudu. Právníci hráče žádají, aby se stihlo rozhodnout o odvolání do neděle a on mohl od pondělí nastoupit do Australian Open.
Slyšení u Federálního a rodinného soudu vede soudce Athony Kelly, který v pondělí rozhodoval už při prvním napadení zrušeného Djokovičova víza a srbskému tenistovi vyhověl z důvodu procesního pochybení imigračních úředníků. Djokovič proto opustil detenční hotel, mohl trénovat, ale dnes ministr pro imigraci Alex Hawke využil svého práva a zrušil mu vízum podruhé.
Djokovič se v sobotu ráno v Melbourne setká s imigračními úředníky, v pátek večer tedy bude moci ještě zůstat ve svém současném ubytování, uvedl server BBC. Krátce po oznámení o Hawkově rozhodnutí právníci uvedli, že nebude deportován, dokud jeho odvolání nevyprší.
Djokovičův obhájce Nick Wood se nyní snaží, aby tenista nemusel znovu do detence a nebyl vyhoštěn ze země před rozhodnutím soudu. Důvod druhého zrušení víza označil za jasně iracionální s tím, že je veden s přesvědčením, že Djokovič může podněcovat antivaxerský sentiment.
Ve vlasti hrozí tenistovi kvůli porušení izolace pokuta, nebo i vězení
Djokovičovi hrozí v Srbsku kvůli porušení izolace pokuta, nebo dokonce vězení, tvrdí tamní právníci. Nejpravděpodobnější je ale podle nich varianta obecně prospěšných prací. Srbská premiérka Ana Brnabičová uvedla, že sportovcovo chování se jeví jako "zjevné porušení" pravidel. Upozornil na to list The Guardian.
Djokovič ve středu přiznal, že se po pozitivním testu na koronavirus, tedy s vědomím nákazy, zúčastnil rozhovoru pro deník L'Équipe. Čtyřiatřicetiletý tenista není očkovaný proti covidu-19. Výjimku na cestu na Australian Open dostal na základě prodělaného onemocnění.
Právníci v Srbsku místním novinářům řekli, že porušení přísných pravidel izolace v zemi je trestným činem podle článku 248 trestního zákoníku a hrozí za něj pokuta nebo trest odnětí svobody až na tři roky. Djokovič jako významná veřejná osobnost by v případě uznání viny mohl dostat exemplární trest. Podle právníků by ale měl mít možnost vyjednat si příkaz obecně prospěšných prací.
V počátečních fázích pandemie bylo několik Srbů, kteří měli pozitivní test, odsouzeno k trestu odnětí svobody až na tři roky za to, že nesplnili povinnou dvoutýdenní izolaci. Aktuálnější tresty bývají zpravidla pokuty přibližně 150.000 dinárů (přes 31.000 Kč), připomněl The Guardian.
Podle Brnabičové by měl Djokovič vysvětlit to, co označila za "šedou zónu". "Pokud jste pozitivní, musíte se izolovat," řekla srbská premiérka zpravodajskému serveru BBC a dodala, že pokud hráč porušil pravidla, bude se muset poradit s "příslušnými orgány".
Brnabičová dále uvedla, že neví jistě, "kdy vlastně výsledky dostal". Řekla, že nesouhlasí s jeho odmítavým postojem k očkování. Djokovič je "jedním z velkých srbských šampionů", dodala s tím, že doufá, že bude moci na turnaji hrát. První grandslam sezony začíná v pondělí.
Server německého magazínu Spiegel ve středu upozornil, že pozitivní test na koronavirus, který umožnil srbskému sportovci přicestovat do Austrálie, může být zmanipulovaný. Při kontrole daného QR kódu se redaktorům nejprve test ukázal jako negativní. Navíc existuje podezření, že test není ze 16. prosince, jak tvrdí Djokovič, ale o deset dnů novější.