1 Poslanci jednají o migraci

‚Nic nového nepřinášíme.‘ Sněmovna řeší český postoj k migraci

, NOVÉ

Témata: , , , , , , ,

Sněmovna by měla podobně jako loni na podzim opět odmítnout stálý mechanismus pro přerozdělování uprchlíků mezi státy Evropské unie. Návrh usnesení, který předložil předseda poslanců KDU-ČSL Jiří Mihola, zdůrazňuje mimo jiné taky nutnost zajištění kontroly vnější hranice unie a humanitární pomoc běžencům mimo území osmadvacítky. Někteří poslanci volali po tom, aby vláda informovala o konkrétních krocích k řešení migrační krize.

Návrh usnesení je podle Miholy dílem vládních lidovců a sociálních demokratů a opoziční TOP 09. Sněmovna by v něm taky označila dosavadní kroky české vlády k řešení přílivu běženců za odpovědné. Zároveň by ale „vyjádřila znepokojení“ nad tím, že se unii ve spolupráci s dalšími zeměmi „nedaří migrační toky efektivně kontrolovat a zásadním způsobem omezit“.

„Občané čekají nejen politické prohlášení, ale že se dozvědí konkrétnější kroky, které vláda připravuje,“ uvedl předseda klubu KSČM Pavel Kováčik. Miroslava Němcová z ODS soudí, že návrh hezkým jazykem neříká nic. „Nic nového nepřinášíme,“ řekla Němcová.

„Jsme možná nudní a fádní, ale principy naší politiky jsou jednoduché,“ reagoval ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Zmínil ochranu schengenské spolupráce, vznik funkčních migračních politik nebo snížení tlaku běženců na unii. „Nedá se počítat s tím, že Německo přijme další milion migrantů,“ podotkl ministr. Mluvil taky například o zahajované námořní misi Severoatlantické aliance v Egejském moři, která bude podle Zaorálka monitorovací a lodě nebudou tahat čluny s uprchlíky zpět do Turecka.

Mihola uvedl, že od podzimního usnesení Sněmovny k migrační krizi se situace změnila k horšímu, vlna neklesá, a hrozí naopak její nárůst. Evropská unie nemá situaci pod kontrolou, řekl. Mihola dokonce varoval před narušením sociálního, politického i právního systému Evropy. Cílem je podle něho podpořit kabinet a dát silný mandát premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) pro jednání v Evropské radě.

Návrhy pro Sněmovnu představil ráno opoziční Úsvit. Dolní komora by podle nich měla zavázat vládu k zavedení trvalé ochraně státní hranice a měla by vyjádřit nedůvěru dosavadní imigrační politice unie. Sněmovna by taky měla podle Úsvitu označit za vydírání vyjádření tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Prezident pohrozil unii, že by „mohl přijít okamžik, kdy země otevře migrantům brány do Evropy“. Konkrétních opatření k uzavření českých hranic se dožaduje po vládě taky opoziční Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury.

Loni na podzim poslanci vedle odmítnutí myšlenky na zavedení trvalého mechanismu pro přerozdělování uprchlíků podpořili také opatření, jež povedou k lepší ochraně vnější hranice unie, navracení lidí bez práva na udělení azylu nebo zásahům proti pašerákům lidí.

Čtěte také: EU přijme další uprchlíky, řekla Merkelová. Rozdělí je podle kvót

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.