Hudba během operace urychlí hojení ran, tvrdí studie
Protichůdné názory lékařů
Je hudba přehrávaná při operacích bezpečná? Na to se pokusily odpovědět dvě nedávné zdravotnické studie, které se ale ve výsledku rozcházejí. Zatímco první tvrdí, že hudba má pozitivní vliv jak na chirurgův výkon, tak na hojení ran pacienta, podle druhé naopak kvůli hudbě dochází ke zhoršování komunikace mezi personálem. Často velmi hlasitou a ostřejší hudbu si přitom během operací ráda poslechne více než polovina doktorů.
Nedávné studie dvou nezávislých zdravotnických organizací se zaměřily na problematiku přehrávání,respektive nepřehrávání hudby na operačních sálech. Zatímco výsledky Americké asociace estetické plastické chirurgie naznačovaly přínosnost hudby, studie britského prestižního časopisu Journal of Advanced Nursing upozorňuje na možné problémy v komunikaci na sále.
A jak se k tomu stavějí sami doktoři? „Hudbu si nepouštím, na práci kvůli soustředění preferuji klid,“ řekl na dotaz serveru ECHO24.cz chirurg Rudolf Demeš. „Je to ale člověk od člověka, jak je to chirurgům příjemné,“ dodal lékař, který se za svou dlouholetou praxi účastnil i mnoha delších, několikahodinových operací.
To, že hudba může mít pozitivní dopad i na pacienta, tvrdí americká studie z oboru plastické chirurgie. „Přehrávání preferované hudby způsobilo u dospělých pacientů o 10 % rychlejší zahojení rány,“ uvádějí autoři Shelby R. Lies a Andrew Y. Zhang. „Naše studie ukázala, že hudba zlepšuje efektivitu uzavření rány, což může vést k úsporám nákladů na zdravotní péči.“
Americká studie plastických chirurgů tak poprvé dala do souvislosti s hudbou během operací dokonce hojení stehů, kdy „hudební skupina“ prokazovala lepší výsledky, než skupina bez ní. Předchozí výzkumy se většinou soustřeďovaly na samotné chirurgy, kteří kromě jiného mají rozhodující slovo ve výběru hudby. Těm by oblíbené melodie měly pomoci k většímu klidu a pevnější ruce.
„Poslech hudby na sále je záležitost velmi individuální, se souhlasem těch, které uklidňuje, až po nesouhlas těch, které ruší. Určitě je namístě o ní uvažovat u dlouhotrvajících výkonů, kde lze očekávat dlouhou fázi relativně klidného operování,“ řekl pro ECHO24.cz přednosta chirurgie Fakultní nemocnice v Motole prof. Jiří Hoch. „Ve chvílích vypětí, v obtížných a dramatických situacích, se určitě i náruživí propagátoři hudby zřeknou ve prospěch absolutního klidu,“ dodal Hoch s tím, že klid na sále bývá často žádoucí.
Podle přednosty motolské chirurgie je důležité, aby jak operační skupina a sestry, tak anesteziolog s týmem měli přehled o všech i akustických signálech přístrojů. „Vezmete-li v potaz společnost osmi lidí, která si potřebuje dávat pracovní pokyny, je jasné, že onen klid je na místě. Nelze ale paušalizovat, protože některé – a velmi specializované – výkony provádí daleko menší skupina, trvají dlouho a zejména pro operatéra může být hudba uklidňujícím a posilujícím faktorem,“ dodal nicméně prof. Jiří Hoch.
Mozarta, nebo něco ostřejšího?
„Hudba přehrávaná na operačním sále může rušit komunikaci v týmu, nicméně je jen zřídka vnímaná jako potenciální bezpečnostní riziko,“ tvrdí pak autorka britské studie Sharon-Marie Weldonová. „Rozhodnutí, zda a jaká hudba hraje a jak bude nahlas, jsou učiněny převážně chirurgy.“
Ve studii prestižního Journal of Advanced Nursing se Weldonová zaměřuje také na žánry hudby, které chirurgové upřednostňují. Z více než 35 hodin záznamu, kdy muzika hrála až u 70 procent případů, pak zjistila, že si doktoři rádi pouští i tvrdší elektro hudbu jako je drum and bass a na své oblíbené pasáže hlasitost dokonce zvyšují.
Zejména v těchto chvílích je pak podle autorky studie pro sestřičky a další personál obtížné komunikovat a některé příkazy musí doktoři i několikrát zopakovat. V krajních situacích pak může dojít i k ohrožení zdraví pacienta, pokud by přítomní na sále pokynům opakovaně nerozuměli.
Hudba se mezi chirurgy bere nejvíce jako příjemný způsob, jak dokreslit atmosféru v sálu. Pouští se tak převážně při plánovaných a méně náročných operacích. Na druhou stranu může hudba i rozptylovat a jsou doktoři, kteří operují pouze bez ní. V nočních hodinách pak muzika pomáhá udržet tempo a rytmus operace.
Kromě elektronických žánrů je i mezi českými doktory populární rocková i vážná hudba. Vliv hudby využívá i např. obor stomatologie, kdy různí zubaři experimentovali s uklidňujícími tóny, které měly pacientům navodit unavený stav podobný anestezii.