1 Tragické úmrtí

Příběh princezny Diany plní stránky bulváru i dvacet let po její smrti

NOVÉ

Témata: , ,

Ve čtvrtek uplynulo 20 let od smrti britské princezny Diany při automobilové nehodě v jednom z pařížských tunelů. Její památka je ale stále živá a její vliv patrný. Před Kensingtonským palácem, kde matka princů Williama a Harryho dlouho bydlela, se objevily desítky květin, svíček, fotografií a britských vlajek. Diana zemřela po dopravní nehodě v Paříži 31. srpna 1997. Také ve francouzské metropoli se na ni dnes vzpomínalo.

Už ve středu si v zahradách Kensingtonského paláce připomněli výročí úmrtí své matky princové William a Harry i Williamova manželka Kate. Čtvrteční den stráví podle britského tisku v soukromí. Po celé Británii se ale bude konat řada veřejných vzpomínkových akcí, mimo jiné v londýnské nemocnici Mildmay Mission Hospital, v níž Diana často navštěvovala lidi, kteří onemocněli AIDS.

Dianu si lidé připomněli také v Paříži nedaleko tunelu pod Place de l‘Alma, místa tragické nehody. Také sem přinášeli květiny, fotografie a vzkazy. S velkou kyticí dorazila také starostka francouzské metropole Anne Hidalgová.

„Byla moderní matkou se silnou osobností a velkým srdcem. Byla také módní ikonou. Opravdu jsem ji velmi milovala,“ řekla agentuře AP Yvette Demiliová, která se přišla památce zesnulé princezny poklonit v Paříži. „Je to, jako by to bylo včera. Stále je v našich srdcích,“ řekla Britka Linda Grantová.

Příběh princezny Diany

Ani 20 let po své smrti nepřestává britská princezna Diana fascinovat svým příběhem. Na jedné straně ikona soucitu, laskavosti a půvabu, na druhé žena s psychickými problémy. O své depresi a pokusech o sebevraždu mluvila, čímž dokázala, že mentální nemoc už není ani v Británii tabu. Stejně jako podáním ruky nemocnému pacientovi AIDS zabránila fámám, že se tato nemoc šíří pouhým dotykem.

Princezna Diana instinktivně rozuměla lidem v zoufalé životní situaci. A snažila se jim pomoci. Mimo jiné vedla kampaně za zákaz protipěchotních min a připisuje se jí podíl na vzniku smlouvy o mezinárodním zákazu používání těchto min. A jejím asi největším odkazem zůstávají také oba její synové.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sama pocházela ze šlechtické rodiny, narodila se 1. července 1961 v Sandrighamu ve východní Anglii. Když jí bylo osm, rodiče se rozvedli a Dianu spolu s bratrem a dvěma sestrami svěřili do otcovy péče. Poté studovala na školách v Anglii a ve Švýcarsku, ale v učení nevynikala. Po studiích pracovala jako chůva, vychovatelka a učitelka v mateřské škole.

V roce 1980 navázala vztah s následníkem trůnu princem Charlesem. Ten měl předtím několik přítelkyň, ale nejlépe se cítil s bezprostřední a vtipnou Camillou. Pro královský dvůr se však lépe hodila právě mladá, hezká a milá Diana. Princ ji zanedlouho požádal o ruku, a 29. července 1981 se vzali.

Pohádkově krásnou princeznu mávající ve svatebních šatech na schodech londýnské katedrály svatého Pavla sledovaly v televizi tři čtvrtě miliardy diváků. První syn William se jim narodil v červnu 1982, druhý Harry v září 1984. Tou dobou však už manželský pár procházel krizí, která vyústila odlukou v roce 1992 a nakonec rozvodem 28. srpna 1996.

Tragická smrt v Paříži

V roce 1992 Dianu oslovil novinář Andrew Morton a ona souhlasila s napsáním knihy o ní. V publikaci Diana – její pravdivý příběh se čtenáři dozvěděli, že nejobdivovanější žena světa jde od jednoho terapeuta k druhému, že si nařízla zápěstí a že se pětkrát pokusila o sebevraždu. V srpnu 1997 se v tisku objevily první zmínky o vztahu Diany s egyptským milionářem Dodim Al Fayedem. A osudného 31. srpna 1997 s ním v Paříži nasedla do auta, jehož opilý řidič se snažil uniknout dotěrným fotografům a ve veliké rychlosti narazil do mostního pilíře.

Tragická smrt zastihla Dianu na vrcholu sil a ve stejném věku jako Marilyn Monroeovou. Ne nadarmo zpíval na jejím pohřbu její blízký přítel, zpěvák Elton John, píseň Svíce ve větru, upravenou verzi songu, který věnoval původně právě Marilyn. Několikaleté vyšetřování nehody jednoznačně neprokázalo cizí zavinění, milovníci konspiračních teorií však mají na věc jiný názor.

Diana je pohřbena v rodinném sídle v Althorpu ve střední Anglii. Její ostatky spočívají na malém ostrůvku uprostřed jezera. Princeznin tamní památník nedávno nechala rodina obnovit. Pro veřejnost se místo uzavře ve středu a otevřeno bude až od 3. září.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Jméno britské princezny: Charlotte Elizabeth Diana

Princi Charlesovi ukradli stokilovou mrkev. Dřevěnou


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.