Vesnice 100 km od Temelína se raduje. Dráty tudy nepovedou

NEDOSTAVBA

Vesnice 100 km od Temelína se raduje. Dráty tudy nepovedouNOVÉ 1
Domov
Sdílet:

Malá obec Ústí mezi Humpolcem a Jihlavou leží od Temelína asi 100 kilometrů a vysoké chladící věže jsou skutečně v nedohlednu. Přesto měla elektrárna do života vsi výrazně zasáhnout. Mělo tudy vést vedení vysokého napětí pro nové dva temelínské bloky. Obec se s tím nikdy nesmířila a dokonce podala žalobu k soudu. Teď může slavit malé vítězství: se zrušením soutěže na nový Temelín se odloží i stavba "temelínských drátů".

Vedení vysokého napětí mělo spojit rozvodny Kočín u Temelína s Mírovkou nedaleko Havlíčkova Brodu. Dráty na trase dlouhé 120 kilometrů měly protnout nebo se výrazně přiblížit katastrům 93 měst a vesnic jižních Čech a Českomoravské vysočiny.

"Bránili jsme se větrným elektrárnám, aby nám nehyzdily krajinu, a teď tady máme mít tohle," postěžoval si před časem Josef Paťha, starosta dvousethlavého Ústí. "Je to tady taková malebná krajina," dodal.

Temelínské dráty u soudu

Radnice se rozhodla bránit a loni podala na rozhodnutí vést vysoké napětí právě kolem ní žalobu. "Teď to leží u krajského soudu," řekl pro ECHO24.cz starosta Paťha. Před několika dny vedení ČEZ oznámilo, že ruší výběrové řízení na stavbu dalších dvou reaktorů. A společnost ČEPS, která má vedení vybudovat, pro ECHO24.cz nedávno uvedla, že v takovém případě stavbu odloží.

Čtěte také: ČEZ zrušil výběrové řízení na dostavbu Temelína

"S ČEZ máme uzavřenu smlouvu o smlouvě budoucí o připojení nových bloků, která upravuje vzájemné povinnosti a součinnost. Pokud ČEZ ve výběrovém řízení nikoho nevybere a dostavbu ETE odloží, bude to mít dopad na časový harmonogram těchto akcí," uvedl Svatopluk Vnouček, ředitel sekce Rozvoj a technická koncepce přenosové soustavy společnosti ČEPS.

Starosta Ústí na Vysočině je samozřejmě spokojen. "Je to moc dobrá zpráva," poznamenal Josef Paťha, který od počátku usiloval o to, aby vedení na čtyřicetimetrových stožárech vedlo mimo katastr jeho obce.

Stavba za 12 miliard

Společnost ČEPS uvedla, že trasa vedení z Temelína na Vysočinu byla naplánována už v 80. letech minulého století. Koridor je široký asi 600 metrů. Investice si měla vyžádat asi 12 miliard, které se pak měly promítnout do ceny elektřiny.

"Protože příprava je v počáteční fázi, doposud vynaložené náklady se pohybují v kolem dvou až tří procent celkového rozpočtu," konstatoval Svatopluk Vnouček z ČEPS. Dodal, že kvůli připojení nových temelínských bloků bylo nezbytné v přenosové soustavě vyřešit hned několik záležitostí - například také zdvojit současné vedení mezi Mírovkou a Čebínem.

Čtěte také: Nový Temelín za 300 miliard padl, ČEZ chystá Dukovany za polovinu

"Tyto akce nejsou plánovány pouze z důvodu připojení Jaderné elektrárny Temelín, ale zároveň zajišťují spolehlivost a řeší také předpokládaný vývoj tranzitních toků přes Českou republiku a zvyšují zabezpečení dodávek provozovatelům distribučních sítí," řekl Vnouček. "Všechny projekty, které plánujeme a na kterých pracujeme, vychází z Desetiletého investičního plánu rozvoje přenosové soustavy," dodal.

Vyprší úřední povolení

Vnouček zdůraznil, že například plánované vedení z Temelína na Vysočinu patří do seznamu projektů takzvaného společného evropského zájmu jako část transevropských energetických sítí.

Podle Vnoučka teď pro ČEPS hrozí, že kvůli odložení stavby nových temelínských bloků vyprší platnost úředních povolení, takže by firma musela znovu žádat o razítka na všechny žádosti. "Nejsložitější částí investičního plánu je získání všech potřebných povolení a smluv pro liniové stavby. Od prvotní myšlenky - například na zdvojení současného jednoduchého vedení - k realizaci uběhne průměrně osm až dvanáct let. Samotná doba výstavby vedení činí pouze jeden až dva roky," dodal Vnouček.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Pavel Novotný na tapetě

KOMENTÁŘ

Co nám říká o stavu nejsilnější vládní strany případ Pavla Novotného? Předsednictvo ODS včera řešilo další budoucnost tohoto výrazného lokálního politika, ...

00:06

Týdeník Echo

Koupit