1 Svědci ho většinou ignorují

VIDEO: Domácí násilí v přímém přenosu

, UVNITŘ VIDEO

Jak byste se zachovali, kdyby se přímo před vašimi zraky odehrávalo domácí násilí? Právě na tuto otázku byl zaměřen švédský sociální experiment, jehož výsledky odhalily nepříznivou realitu. Z 53 lidí se totiž domnělé oběti zastal jen jeden jediný.

Švédská skupina STHLM Panda natáčela skrytou kamerou reakce lidí ve výtahu, kteří se stali svědky fingovaného domácího násilí předváděného dvěma páry dobrovolníků. V jednom případě muž hlasitě vyhrožuje své družce smrtí a předstírá její uhození. V druhém případě muž svou partnerku brutálně přirazí ke zdi výtahu a chytne ji za krkem.

„Promiňte, můžete mě pustit ven z výtahu, než budete pokračovat?“ šokovala jedna žena svou reakcí. Většina ostatních incidenty ignoruje nebo se snaží z výtahu co nejrychleji zmizet. Domnělé oběti se zastane pouze jedna žena, která muže varuje, že na něj zavolá policii.

Spoluzakladatel skupiny Konrad Ydhage pro deník The Independent uvedl, že experiment měl za cíl zvýšit povědomí o problému domácího násilí a zjistit, jestli lidé zasáhnou, „pokud budou skutečně muset“. Během následných rozhovorů podle něj většina lidí vyjádřila zahanbení, že se do konfliktu nijak nevložili. Ve většině případů přitom stačí pouze to, když svědek zavolá policii. 

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.