Kamery v Praze za miliardu. Zvýšení bezpečnosti, či populistické šmírování?

Drahé bezpečí

Kamery v Praze za miliardu. Zvýšení bezpečnosti, či populistické šmírování?NOVÉ 1
Domov
Kristýna Novotná
Sdílet:

O milionové investici do městských bezpečnostních kamer v úterý rozhodli pražští radní. Podle kritických hlasů z koalice se však jedná o zbytečně naddimenzovaný projekt a mrhání veřejnými penězi. Celkové by se totiž částka i s provozem během několika let mohla vyšplhat na miliardu. Magistrát hlavního města plánuje v příštích deseti letech modernizovat operační systém, vyměnit zastaralé kamery i navýšit jejich množství. Už dnes jich přitom Praha provozuje asi tisícovku, celkem pak je v systému dvojnásobek kamer. Návrh musí schválit ještě zastupitelstvo.

„Kamery přinášejí bezpečností benefit z hlediska prevence, a to nejen v rámci trestné činnosti, ale také například při ochraně památek. Na portálu praha.eu jsou také k dispozici videa z dopravních kamer. Díky tomu mohou nejen řidiči, ale také zdravotní záchranáři či hasiči určovat trasu cesty tak, aby se vyhnuli zácpám,“ sdělil deníku ECHO24.cz mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

„Krizový štáb využívá kamerový systém také v případě řešení mimořádných situací – například při povodních. Z téměř 2000 kamer, které jsou součástí sytému je necelá polovina Prahy, další kamery jsou do tohoto systému integrovány,“ dodal mluvčí s tím, že Praha je pouze provozovatelem kamerového systému.

Hlavním uživatelem dat a současně jejich správcem je pražské krajské ředitelství policie ve spolupráci s městskými strážníky. Záznamy pak policisté uchovávají podle Hofmana třicet dní a využívají je téměř nepřetržitě. Na dotaz deníku ECHO24.cz, proč se policie na financování provozu bezpečnostních kamer i na jeho modernizaci nepodílí, však magistrát nereagoval. 

„Jedná se o městský kamerový systém a zájmem města je zajistit bezpečnost občanů a návštěvníků Prahy. Datová úložiště se nacházejí v objektech Policie ČR, magistrát tedy nemusí řešit prostory pro tato úložiště a navíc díky umístění těchto úložišť u Policie splňujeme i podmínky zákona na ochranu osobních údajů,“ doplnil mluvčí.

Investice za miliardu pro policii

Letos by na obnovu kamerového systému mělo jít 12 milionů korun, každoročně pak více než dvojnásobek korun. Do roku 2019 by tak město mělo investovat celkem 87 milionů korun. Praha bude do systému peníze investovat i nadále, v následujících deseti letech by se investice mohla podle magistrátního výboru pro bezpečnost vyšplhat až na jednu miliardu. Ročně provoz kamer vyjde na 129 milionů korun.

„Díky MKS (městský kamerový systém – pozn. red.) dokáže policie reagovat na aktuální bezpečnostní situaci v metropoli. Moderní technologie Integrovaného operačního střediska a hustá síť MKS jsou zárukou efektivní policejní práce,“ komentovala serveru mluvčí pražské policie Andrea Zoulová s tím, že výsledkem jsou krátké dojezdové časy hlídek (cca 5,5 minuty) a tisíce dodatečně vyhledaných pachatelů přestupků či trestné činnosti.

Městským strážníkům zas kamery umožňují monitorovat místa, kde se často vyskytují lidé „narušující veřejný pořádek“, drobné delikty, kontrolovat dění v městské hromadné dopravě nebo například sledovat sprejery. Na starosti má městská policie také monitoring památek.

Kritika návrhu jde z vnitřku koalice

Kritika finanční náročnosti a „monstróznosti“ návrhu, který předložil radní Libor Hadrava (ANO), přitom zaznívá i z vnitřku koalice. Podle náměstka primátorky a radního pro dopravu Petra Dolínka (ČSSD) je projekt zbytečně „monstrózní“ a v současném znění by neměl zastupitelstvem projít.

„Návrh v té podobě, v jaké je předkládaný, nepovažuji za ideální. Přijde mi naddimenzovaný a navíc kamery podle informací, které mám, nebudou sloužit například také pro zlepšení plynulosti dopravy, což je škoda. Finanční prostředky by se daly podle mého názoru využít smysluplněji. Uvidíme, jak se bude dále vyvíjet diskuze,“ uvedl deníku ECHO24.cz Dolínek.

Kamery se začaly v Praze objevovat v roce 1997 a v současné době jich je v systému města zhruba tisícovka. Další zhruba tisícovku kamer využívá a vlastní dopravní podnik a Technická správa komunikací. Nejvíce jich je nainstalováno na území Prahy 8, celkem 221. V centru města, na Praze 1, jich je 220. Na třetím místě je pak Praha 6 s celkem 67 kamerami.

Starostové jednotlivých městských částí pak možnost modernizace i navýšení kamer vesměs vítají. „Loni jsme na více než třiceti místech z vlastních prostředků kamery měnili za nové. Máme už také vytipované zhruba tři desítky míst, na které bychom kamery rádi umístili. Jedním z nich je například roh ulic Vodičkova a Jáma nebo ulice Dušní,“ komentoval deníku radní Prahy 1 Ivan Solil.

Kamery vyvolávají falešný pocit bezpečí

Na rizika spojená s užíváním bezpečnostních kamer upozornil poslanec a předseda pražské TOP 09 Jiří Koubek, který je současně také starostou městské části Praha-Libuš. „Kamerový systém je jako oheň. Záleží v jakých rukách. Je to dobrý sluha, špatný pán,“ uvedl politik.

„Rizika jsou dvě: falešný pocit bezpečí a zneužití. Je to citlivý problém, který by se měl úzce koordinovat s jednotlivými městskými částmi a jejich dlouhodobými problémy, nejen ad hoc akcí se snažit zalíbit populistické vlně všechno a všechny šmírovat,“ doplnil Koubek.

Praha si od projektu slibuje komplexní modernizaci systému městských bezpečnostních kamer. Investovat chce do obnovy samotných kamer, kdy by analogové přístroje nahradila digitálními. Další peníze pak půjdou do operačního systému a vyšší kapacity úložišť dat, případně také do nákupu nových kamer na předem vytipovaná stanoviště. V příštích třech letech by se měly snížit náklady na provoz systému z původních 129 milionů korun ročně na 105 milionů.

Čtěte také: Praha chce dát miliardu do kamerového systému v ulicích

Psí pisoáry v Praze nefungují. Psům jsou lhostejné, ale lákají děti

Pavel Bém je nevinný. Proč ho lynčovali za Opencard

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články