Pavel Bém je nevinný. Proč ho lynčovali za Opencard
Fakta o projektu Opencard
Málokdy bylo všem tak jasné, že došlo ke zločinu za bílého dne, jako v případě pražské elektronické jízdenky Opencard. A málokdy byl každému od začátku znám viník, v tomto případě primátor Pavel Bém. Veřejné mínění se však hluboce zmýlilo.
„Praha nepotřebuje tunel Bémovka,“ komentoval Opencard na předvolebních plakátech roku 2010 lidovecký předseda Cyril Svoboda. Přidala se i sociální demokracie s billboardem s kartami, na kterých byli vedle Béma i politici ODS, s nápisem: „Pražané, vsaďte na správnou Open kartu!“
Od té doby případ vyšetřuje policie a soudí soudy, přitom politické strany ani protikorupční sdružení neustávají s výzvami, ať se už konečně někdo zavře. „Půjdou praví viníci za Opencard do tepláků?“ ptal se koncem roku šéf Pirátské strany Jakub Michálek a jako kandidáty kriminálu uvádí skupinu „Bém a spol.“.
Podrobnější studium neveřejných soudních dokumentů přesto ukazuje, že Opencard byl maximálně příliš ambiciózní projekt na elektronizaci městského života, který se vymkl kontrole. Městská rada i primátor Bém udělali v projektu nejméně jednu chybu, neexistují však důkazy ani vážné indicie o tom, že by opravdu zbohatli nebo chtěli zbohatnout na neprůhledných zakázkách.
Aféra Opencard se do dějin zapíše jako jeden z největších mediálních lynčů. A protože úředník magistrátu Ivan Seyček skončil na tři a půl roku ve vězení, dostane se případ nejspíš také do análů justičních omylů.
Bém přežil mediální lynč na svobodě, přesto přišel o politickou kariéru a pověst. Lidé dodnes opakují legendu, že projektem Opencard připravil primátor Prahu o jeden a půl miliardy. Jak to bylo s výdaji na Opencard ve skutečnosti?