Svátek v duchu akcí proti Zemanovi. Do ulic se chystají tisíce lidí

Svátek v duchu akcí proti Zemanovi. Do ulic se chystají tisíce lidíNOVÉ
Miloš Zeman Foto: Foto: Shutterstock
Domov

Oslavy 28. října

Kristýna Novotná

V den státního svátku se ukáže, do jaké míry je česká společnost skutečně nespokojená s jednáním Pražského hradu. Jen v pražské metropoli se koná přes deset různých akcí, řada z nich míří právě proti prezidentu Miloši Zemanovi. Účast přislíbily tisíce lidí. Kromě shromáždění v protizemanovském duchu se mají konat také klasické oslavy výročí či protiislámské protesty, ty se však zřejmě nakonec neuskuteční.

Alternativní oslavy 28. října se uskuteční v podvečer na Staroměstském náměstí. Oslavit státní svátek v „podhradí“ se chystá více než 3500 tisíce lidí. Účast přislíbil také ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL), bývalý předseda české vlády Petr Pithart, hudebník Michal Horáček nebo rektor Masarykovy univerzity v Brně Mikuláš Bek a primátor Zlína Miroslav Adámek.

Cílem akce je uctít svátek v duchu demokratických tradic Česka. Ty podle místopředsedy sněmovny Petra Gazdíka (STAN), organizátora shromáždění, opakovaně porušuje prezident Miloš Zeman. Naposledy svým rozhodnutím neudělit státní vyznamenání přeživšímu z Osvětimi Jiřímu Bradymu.

Více zde: Brady převzal ocenění od premiéra a od Sněmovny. Poslanci mu tleskali ve stoje

Stovky lidí se také chystají na Hradčanské náměstí. Shromáždění v protizemovském duchu zde organizuje aktivista Jan Cemper z iniciativy Proti projevům nenávisti. U sochy Tomáše G. Masaryka nejdříve okolo desáté dopoledne vyjádří podporu rektorům a nesouhlas s politikou Miloše Zemana, poté uctí výročí 28. října.

Protiislámské akce jsou hlášeny na Albertově a Náměstí míru. Organizátoři podle údajů z pražského magistrátu očekávali příchod až čtyř tisícovek lidí, kteří chtějí „bezpečnou zemi“. Na oficiálních stránkách Bloku proti islamizaci však o demonstracích není zmínka. Podle vyjádření na sociálních sítích to vypadá, že se žádná shromáždění ani neplánovala.

V menším množství se lidé sejdou i na jiných místech. Řada shromáždění se koná na Václavském náměstí, kde má být protizápadně orientovaná „demonstrace za mír“. Ve dvě hodiny zde vystoupí i monarchisté, kteří během pochodu na Malostranské náměstí zavzpomínají na konec habsburské monarchie. V dolní části náměstí pak odstartuje „pochod za ukradené děti“, které byly odebrány rodičům a umístěny do ústavu.

O kousek dál na Jungmannově náměstí státní svátek jako „den nezávislosti“ komorně oslaví od 16 hodin Strana svobodných občanů v čele s předsedou Petrem Machem. Další oslavy 28. října proběhnout také v Gogolově ulici poblíž Chotkových sadů nebo na Pohořelci, kde se sejdou mladí levicoví liberálové pod taktovkou Adama Dvořáka z hnutí Idealisté. V odpoledních hodinách proběhne další shromáždění na Staroměstském náměstí, odkud se vydá „sváteční pochod“ na Hradčanské náměstí.

Čtěte také: Hamáček a Štěch se zlobí kvůli prohlášení čtyř. Mělo být tajné

Prima díl s Bradym odvysílá večer. Ale bez protizemanovského úvodu