El comandante Fidel slaví. Diktátor, který přežil všechny diktátory
Vůdce revoluce
Kubánský komunistický vůdce Fidel Castro dnes slaví devadesáté narozeniny. Po celé Havaně visí vlajky s nápisem Děkujeme, Fideli a billboardy s jeho citáty. Kubánskému diktátorovi blahopřál také prezident Vladimir Putin. Ruská hlava státu nazvala oslavence drahým přítelem.
V telegramu odeslaném do Havany vychvaluje Putin bývalého diktátora. „V Rusku jste vysoce uznáván jak výjimečný státník, který dal celý život do služeb kubánského lidu,“ uvedl podle AFP Putin.
Státní média mezitím chrlí příběhy o muži, který v roce 1959 svrhl Spojenými státy podporovaného diktátora a následně vládl Kubě téměř půl století. Během tohoto víkendu se také očekává účast tisíců lidí na koncertech na Castrovu počest v ulicích kubánské metropole. Nepřipravuje se oficiální oslava. Oslavenec, který se od dubna neukázal na veřejnosti, jen napsal Kubáncům dlouhý děkovný dopis.
Tisíce lidí už v noci začaly na pobřežním bulváru Malecón s oslavami Castrova jubilea. S úderem půlnoci zahrála kapela Happy Birthday na počest legendárního levicového revolucionáře na „anti-imperialistické tribuně“ – jak se přezdívá náměstíčku před nově otevřeným americkým velvyslanectvím. Na druhé straně zátoky pak oblohu ozářily ohňostroje.
Podél promenády Malecón pluly pestrobarevné lodě vezoucí tanečníky a kapely salsy, protože na Castrovo výročí připadl i každoroční karneval.
Fidel Castro cumple 90 años. Recordemos un poco de su historia https://t.co/QcmJO9OD1w pic.twitter.com/arnKEYiGNa
— FOROtv (@Foro_TV) 13. srpna 2016
„To je ten nejlepší dárek, který mu můžeme dát, tato party,“ řekla agentuře Reuters 25letá tanečnice Leydis Camposová ve žlutozeleném oblečení s flitry na víčkách. „K dožitým 90 letům ještě dalších 90!“
„Fidel je to nejlepší, co naši zemi potkalo,“ řekl čtyřicetiletý Aldo Zamora, prodavač nafukovacích zvířátek zdobených cukrovinkami.
Fidel Castro podle agentury AP napsal Kubáncům dlouhý dopis, v němž jim děkuje za podporu a připomněl některé okamžiky ze svého dětství a mládí. Také opět kritizoval amerického prezidenta Baracka Obamu, že při březnové návštěvě ostrova vyzýval Kubánce k větší politické svobodě a demokracii a že při květnové návštěvě Hirošimy se neomluvil Japoncům.
Předání moci v roce 2008
Mnozí obyvatelé Kuby uctívají Fidela Castra za to, že vymanil Kubu z nadvlády Spojených států a umožnil všem Kubáncům přístup k zdravotní péči a vzdělání. Jiní ho nenávidí za dlouhou totalitní vládu.
V roce 2008 oficiálně převzal moc od Fidela jeho bratr Raúl Castro a Kuba se od té doby výrazně změnila. Raúl Castro přispěl ke zmírnění napětí mezi Washingtonem a Havanou, umožnil tržní reformy a větší přístup k internetu a zmírnil cestovní omezení.
Vliv Fidela Castra na kubánskou politiku zeslábl, ačkoli podle analytiků stále hraje na politické scéně jistou roli. Konzervativní představitelé komunistické strany totiž využívají jeho morální autoritu a popularitu, aby brzdili tempo změn.
Před deseti lety málem zemřel
Při svých osmdesátinách byl Fidel Castro zesláblý po onemocnění trávicí soustavy, jemuž málem podlehl. Jeho ideje ale tehdy slavily úspěch, když se k moci v řadě latinskoamerických zemí dostali levicoví prezidenti. Nyní se tento blok rozpadá; Fidelovi přátelé v Brazílii i v Argentině padli a moci se ujali pravicoví politici, uvedl Reuters.
Venezuelský prezident Nicolás Maduro navštíví u příležitosti Fidelových narozenin Kubu, sdělila místní média. Ale Venezuela, která byla za vlády zesnulého levicového populisty Huga Cháveze důležitým spojencem ostrova, se potýká s ekonomickou krizí a snížila export levné ropy na Kubu, na níž byla Havana dlouho závislá, píše Reuters.
Castro se narodil 13. srpna 1926 na statku v Biránu v provincii Holguín. Jeho otec Angel Castro byl chudý imigrant ze Španělska, který se postupně vypracoval na bohatého farmáře pěstujícího cukrovou třtinu.