Čína zpřísní pravidla pro investice v zahraničí. Chce omezit iracionální akvizice

Čína zpřísní pravidla pro investice v zahraničí. Chce omezit iracionální akviziceNOVÉ
Hong Kong Foto:

FOTO: Shutterstock

Ekonomika

Nová čínská investiční pravidla

Čínská vláda hodlá zpřísnit pravidla pro investice domácích firem v zahraničí, zejména do nemovitostí, sportu a zábavy, s cílem omezit „iracionální“ akvizice, zabránit korupci a dalšímu zadlužování firem. Uvádí to dokument Státní rady, z něhož čerpala agentura Reuters.

Čína usiluje o vybudování moderní Hedvábné stezky do jihovýchodní, jižní a střední Asie a dále na Blízký východ, do Evropy a Afriky. Rada se v prohlášení odvolává na rizika ohrožující zahraniční investice čínských firem. Avšak nespecifikovala je a blíže se nevyjádřila ani k novým pravidlům.

Fúze a akvizice čínských společností v zemích napojených na Hedvábnou stezku se zvyšují rychlým tempem, i když se Čína snaží odlivu kapitálu bránit. Podle údajů agentury Reuters letošní čínské akvizice v 68 zemích činily v polovině srpna 33 miliard dolarů (734 miliard Kč), zatímco jejich hodnota za celý rok 2016 byla 31 miliard dolarů. Co se týče obchodů ve státech napojených na stezku, čínské firmy podle informací Reuters procházejí nadstandardně jednoduchým schvalovacím procesem.

Státní rada preferuje zahraniční investice domácích firem do takových oblastí, jako je zemědělství či špičkové technologie, „obezřetněji“ pak podporuje těžební průmysl. Omezení se týká investic do nemovitostí, hotelů, zábavy, sportovních klubů a filmového průmyslu, jakož i projektů, které nesplňují požadavky na ochranu životního prostředí nebo bezpečnostní normy, uvedla Státní rada.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: USA jsou v ekonomické válce s Čínou, oznámil Trumpův poradce Bannon