1 Návrat z ISS

Astronauti se vrátili na Zem. Přivezli vesmírné octomilky

, NOVÉ

Trojice členů posádky Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), Rus Maxim Surajev, Američan Reid Wiseman a Němec Alexander Gerst, se vrátila po téměř šestiměsíční práci ve vesmíru na Zem. Přistáli do stepi v v Kazachstánu, oznámila agentura TASS s odvoláním na řídící středisko vesmírného letu v Koroljovu u Moskvy.

Přistávací modul přistál v plánovaném místě, přibližně 82 kilometrů od kazašského města Arkalyk. K místu přistání vzápětí zamířily záchranářské týmy, ale posádka se podle řídícího střediska cítí dobře.

Spolu s posádkou se na Zem vrátila i "kosmická generace" octomilek, které se vylíhly ve vesmíru v rámci experimentu zkoumajícího vliv beztíže na vývoj organismů. Tato zkoumání mají napomoci k dobývání vzdáleného vesmíru.

Další kosmonauti odletí za dva týdny

Bezpečnost v místě přistání vesmírné lodi Sojuz TMA-13M zajišťovalo asi 300 vojáků, 14 vrtulníků, tři letouny, šest speciálně upravených aut a dalších 14 kusů techniky.

Na Mezinárodní vesmírné stanici ve výšce zhruba 400 kilometrů nad zemským povrchem zůstávají Rusové Alexandr Samokuťajev a Jelena Serovová, jakož i americký astronaut Barry Wilmore, který po Surajevovi převzal roli velitele.

Na 24. listopadu je plánován start vesmírné lodi Sojuz TMA-15M z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu. Na ISS dopraví Rusa Antona Škaplerova, Italku Samanthu Cristoforettiovou a Američana Terryho Virtse.

Čtěte také: Rusko vyslalo do vesmíru gekony. Experiment nevyšel

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.