Šéfka komentářů MF DNES odchází. Zakázaný text za tím prý není

ODCHODY Z BABIŠOVY MAFRY

Šéfka komentářů MF DNES odchází. Zakázaný text za tím prý neníNOVÉ
Domov

Filip Nachtmann

Z redakce Mladé fronty DNES odchází po 23 letech vedoucí komentátorsko-publicistického oddělení Jana Bendová a také editor Rostislav Matulík. Oba byli před měsícem u toho, když si MF DNES objednala od politologa Stanislava Balíka článek o sněmu hnutí ANO. Vzápětí poté, co stejný autor kritizoval majitele novin a šéfa ANO Andreje Babiše v sesterských Lidových novinách, šéfredaktor MF DNES zakázal text publikovat. Bendová i Matulík odmítají, že by jejich odchod měl s touto událostí cokoliv společného.

Letos 25. února vyšel v Lidových novinách velmi kritický komentář k blížícímu se sněmu hnutí ANO. Napsal ho politolog Masarykovy univerzity Stanislav Balík. Text s titulkem „Se štábní kulturou Agrofertu“ ale nadzdvihl šéfa ANO, vicepremiéra, ministra financí a majitele Agrofertu (a jeho mediální divize MAFRA s Lidovými novinami a MF DNES) Andreje Babiše. Ten tak ve svém listu obratem reagoval polemikou „Zastupitel za ODS už má o sněmu ANO jasno“.

Balíkovi měl v tu dobu vyjít ještě jeden text na podobné téma. Tentokrát přímo v den začátku sněmu v MF DNES. Deník měl článek do sobotního vydání objednaný, ale svou objednávku zrušil. Časově ke zrušení došlo po Babišově ostré reakci.

„Na zítřek (sobota 28. února – pozn. red.) se mnou měla domluvený velký text Jana Bendová do MF rovněž ke sjezdu ANO. Napsal jsem jej, v termínu poslal a po dvou hodinách mi volal R. Matulik (editor), že je text zastaven a vyjít nesmí. Nejsem překvapen, naopak, víceméně jsem to čekal,“ řekl tehdy Balík deníku ECHO24.cz.

Jaroslav Plesl z MF DNES později tvrdil, že text nechal stáhnout kvůli velmi podobnému obsahu. Nicméně oba texty se výrazně liší.

Více čtěte: MF DNES zrušila komentář politologovi, když naštval Babiše

Andrej Babiš později deníku tvrdil, že o zastavení textu nic neví a pochybuje, že by k něčemu takovému v jeho novinách došlo.

Nyní oba zmínění – tedy Jana Bendová i Rostislav Matulík – z MF DNES odcházejí. Jana Bendová dokonce po dlouhých 23 letech.

„Je to mé soukromé rozhodnutí. Byla jsem tu 23 let, takže jde o přirozenou migraci zvířat, abych tak řekla. Nic za tím nehledejte,“ odmítá končící šéfka komentátorsko-publicistického oddělení, že by její odchod měl spojitost s poměry ve vydavatelství nebo přímo se zastavením Balíkova textu.

Matulík nechtěl svůj odchod vůbec komentovat. Pouze ho potvrdil s tím, že dostal jinou pracovní nabídku.

Čtěte také: Text, který nesměl v MF DNES vyjít kvůli Babišovi