Ostrov neopravil ranvej. Obyvatelé zůstanou v izolaci od světa
Ostrované odříznuti od světa
Obyvatelé ostrova Ascension, který je součástí britského zámořského území, jsou odříznuti od zbytku světa. Britské Královské letectvo (RAF) zde odmítlo přistávat kvůli poničené ranveji. Dokud jí neopraví, jediná možnost dopravy je lodí a ustane tak veškerý turistický ruch, který se stal značným zdrojem příjmů pro místní obyvatele. Informuje o tom BBC.
Jedná se o jednu z nejdelších ranvejí na světě, kvůli špatnému technickému stavu ale na ní Airbusy A330 Voyager, které RAF používá, nemohou přistávat. Britské letectvo mělo opravu v plánu až v roce 2020. Britská vláda se již dříve zavázala k provozování leteckého spojení mezi Spojeným královstvím a Falklandskými ostrovy, avšak nikoliv nutně s Ascensionem.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Radní ostrova Jacqui Ellicková upozorňuje, že existuje i zdánlivě jednoduché řešení. „Existují další letadla, která zde mohou přistát, nejen A330. Stále zde přistávají americké letadla a jejich ministerstvo obrany sem posílá jednou měsíčně letadlo C17 pro své vlastní lidi, ale pro ostatní z nás není jiná možnost než cestovat lodí,“ uvedla Ellicková.
Místní obyvatelé mají strach, jak bude život na ostrově dále vypadat. „Nemyslím si, že by zahraniční úředníci nebo někdo z vlády měli čas a chuť si sednout a vyřešit to,“ uvedla pro BBC Caroline Yonová. „Ale byla by škoda, kdyby život na ostrově nemohl fungovat,“ dodala.
Jediným způsobem, jak se dostat do Anglie, je nyní devítidenní cesta lodí do Kapského města a pak letět letadlem. Náklady se ale pohybují mezi 3000 – 4000 librami (asi 90 000 – 120 000 Kč) za zpáteční cestu, zahrnující pronájem celé lodi.
V posledních letech se díky zřízení pravidelného leteckého spojení na ostrově zvýšil turistický ruch, odhadem na tam zavítá až 6000 turistů ročně. Kromě rybolovu je turistickým lákadlem druhá největší kolonie karet obrovských na světě, které sem každoročně chodí na písečné pláže naklást vejce.
Sopečný ostrov Ascension se nachází v Atlantiku mezi Brazílií a Afrikou a je součástí britského zámořského území Svatá Helena, Ascension a Tristan da Cunha. Nachází se na něm letecká základna Widewake, kterou využívalo britské Královské letectvo v boji o Falkandy s Argentinou. Základna slouží Královskému letectvu a leteckým silám USA, jejichž letadla zde přistávají přibližně jednou týdně.