Křetínský a Kellner chtějí koupit Unipetrol
Odchod Poláků z české petrochemie
Polský PKN Orlen se chystá prodat petrochemický holding Unipetrol, který si pořídil v roce 2004 v privatizaci od vlády Stanislava Grosse. Od té doby se současný ministr financí, šéf hnutí ANO a majitel Agrofertu Andrej Babiš u soudů a arbitráží domáhá dvaceti miliard korun za to, že mu Poláci část vybraných firem neprodali, přestože mu to slíbili v předprivatizační smlouvě.
Poláci cítí, že v současných politicko-mediálních poměrech mají jen velmi malou šanci rozvíjet v České republice svůj byznys. Proto se chystají k odchodu. Většinový podíl v Unipetrolu od nich chtějí koupit skupiny J&T a PPF.
Na to, že dlouhodobý zájem míří do finiše, jako první upozornil server motejlek.com. J&T, která je s 23,7 procenty druhým největším akcionářem petrochemického holdingu, usiluje o koupi celé firmy už řadu měsíců.
Poláci se snažili spojit Českou rafinérskou, která je součástí Unipetrolu, se státním Merem a Čeprem do ropného holdingu. Babiš to ale odmítl. Tím jejich jednání se státem skončilo.
Petr Kellner, Patrik Tkáč a Daniel Křetínský jsou přesvědčeni, že jim se na rozdíl od Orlenu podaří s vládou propojení do ropného holdingu dohodnout. Jsou připraveni Unipetrol rozdělit a Andreji Babišovi prodat firmy, po nichž dlouhodobě touží a vede o ně arbitráže. Jde především o společnosti Chemopetrol a Paramo.
Zatímco J&T se v energetice dlouhodobě angažuje, PPF vstupuje do branže, kde nyní nepodniká. Aliance obou finančních skupin navazuje na dřívější spolupráci v Energetickém a průmyslovém holdingu, který původně vlastnili i s PPF. Když z něj Petr Kellner odcházel a prodával své podíly Tkáčovi a Křetínskému, dohodli se, že do dalších obchodů půjdou opět spolu. Teď se naskytl Unipetrol, o nějž má Kellner zájem.
Jak se daří ministrovi financí Andreji Babišovi jeho podnikání? Jaké jsou jeho zisky za uplynulý rok a záměry do budoucna? Téma zpracované Lenkou Zlámalovou najdete v pátek v novém vydání Týdeníku Echo.