Rushdie leží Íránu v žaludku, zvyšuje odměnu za jeho hlavu

Fatva nad spisovatelem

Rushdie leží Íránu v žaludku, zvyšuje odměnu za jeho hlavuNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Známý spisovatel Salman Rushdie je kvůli svým knihám dlouhodobě trnem v oku silně muslimsky orientovanému Íránu. Za svůj román Satanské verše nad ním v roce 1989 tehdejší duchovní vůdce ajatolláh Chomejní vyhlásil fatvu, tedy výzvu k jeho fyzické likvidaci. V souvislosti s výročím této výzvy ohlásila letos státní média mimořádnou odměnu 600 000 dolarů tomu, kdo zmiňovanou vraždu provede. Se zprávou přišel britský list Independent.

Čtyřicítka státem vlastněných médií v Íránu nabídla společnou finanční odměnu za smrt Salmana Rushdieho. Za likvidaci indicko-britského spisovatele bude úspěšnému atentátníkovi nově vyplacena odměna 600 000 dolarů. Tuto výzvu pak média zveřejnila společně pomocí zpravodajské agentury Fars.

Právě státní Fars přispěla k celkové vypsané sumě nejvyšší částkou 30 000 dolarů. Íránská média chtějí tímto způsobem připomenout fatvu vyhlášenou proti Rushdiemu roku 1989 a povzbudit tak věřící ke konečné likvidaci nepohodlného autora.

Fatvu vyhlásil ještě v minulém století duchovní vůdce islámu ajatolláh Chomejní. Tehdejšího vrcholného představitele Íránu pobouřil Rushdieho čtvrtý román Satanské verše. Chomejní tehdy vyzval oddané věřící k usmrcení spisovatele i všech osob zapojených do vydávání jeho děl. Spisovatel se v tomto díle totiž vyjadřoval nelichotivě o proroku Muhammadovi, jeho manželky v textu umístil do nevěstince.

V krátké době od vyhlášení fatvy došlo ke třem fyzickým útokům vůči pracovníkům světových vydavatelství. Japonský překladatel Rushdieho díla byl ubodán před svou kanceláří, zatímco italský tlumočník útok nožem v centru Milána přežil. V Norsku si fatva vyžádala smrt jednoho z místních nakladatelů, jehož útočníci zastřelili třemi ranami z pistole.

Rushdie byl kvůli vlně násilí nucen ukrývat se několik let za pomoci britských tajných služeb. Ani po smrti Chomejního navíc hrozba jeho násilné smrti nezmizela, nový duchovní vůdce Chameneí totiž roku 2005 potvrdil platnost předchozí fatvy.

K čistě náboženskému příkazu se postupně přidali i zástupci z řady běžných muslimů. Na výzvu svého ajatolláha reagoval íránský obchodník nabídkou tři milionu dolarů za Rushdieho smrt. Právě k této částce se letos připojila státní média se svou nově vypsanou odměnou.

Fatva označuje v islámu stanovisko, které opravňuje věřící k určitému způsobu jednání. Fatvu je oprávněn vydávat Muftí (islámský duchovní) za použití základních pramenů islámského práva. Ve vydané fatvě se muslimové dozví, jak mají v souladu s islámem řešit určité situace. Všeobecným omylem je názor, že fatva znamená pouze výzvu k fyzickému odstranění (zabití) nějaké osoby. To je pouze jeden z krajních případů (kromě fatvy nad Rushdiem je známý i případ egyptského duchovního Jusúfa al-Karadávího, který v roce 2011 vyhlásil fatvu na Muammara Kaddáfího). Obvykle se ale jedná pouze o doporučení k podpoře určité státní politiky či každodenním muslimským zvyklostem.

Čtěte také: Arabům se nelíbí Satanské verše v češtině. Povolali velvyslance

Saúdský muftí zakázal šachy: Je to ztráta času

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články