Dcera uzbeckého diktátora vytáhla z firem miliardu

Korupce, vydírání...

Dcera uzbeckého diktátora vytáhla z firem miliarduNOVÉ
Gulnara Karimovová Foto: Foto: Shutterstock.com
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Korupce kolem Gulnary Karimovové, nejstarší dcery uzbeckého diktátora, byla mnohem rozsáhlejší, než se dosud vědělo. Jenom z telekomunikačních společností zřejmě vytáhla na jednu miliardu dolarů, a to díky úplatkům, vydírání nebo podvodům.

Svého času jedna z nejmocnějších lidí Střední Asie Karimovová měla podle zprávy sarajevské investigativní organizace Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP), o které informovalo RFE/RL, od firem opakovaně požadovat poplatky za stále nové licence, které k provozu telekomunikačních služeb v Uzbekistánu potřebovaly.

„Platební výpisy ukazují, že se chovala stejně jako klasický vyděrač. Stále se za firmami vracela a požadovala další a další peníze. Objevovaly se stále nové licence, které bylo potřeba zajistit,“ uvádí zpráva.

Podobným způsobem získala i akcie od uzbeckého mobilního operátora Uzdunrobita. „Karimovová získala podíl v mnohamilionové společnosti díky výhružkám, aniž by zaplatila jedinou penny,“ uvádí se ve zprávě s odkazem na výpověď bývalého poradce někdejší středoasijské popové hvězdy.

Čtěte také: Uzbecký diktátor konečně umlčel kritickou dceru

Firmě Uzdunrobita údajně vyhrožovala, že „bez její podpory bude zničena.“ Dcera diktátora tak dostala podíl 20 %, později dalších 31 %. Akcie později prodala ruskému gigantu MTS za více než 100 milionů dolarů. Obdobnými postupy získala řádově stovky milionů dolarů i od dalších firem působících v zemi ve stejném oboru.

Peníze získané v telekomunikačním byznysu mají být ale podle zprávy pouze „špičkou ledovce“. Podnikání Karimovové se kromě telekomunikací týkalo totiž i leteckých společností, farmaceutik, módy nebo stavebních materiálů.

Čtěte také: Bijí mě, píše dcera uzbeckého vůdce. Karimov ji dal zavřít

Karimovová také figurovala v případu organizovaného zločinu. Zatímco mnozí z jejích společníků si odpykávají tresty, ona sama pobývala pouze několik měsíců v domácích vězení.

Karimovová byla také dříve vyšetřována kvůli praní špinavých peněz ve Švédsku a Švýcarsku. V roce 2012 švédská média uvedla, že švédsko-finský operátor TeliaSonera a rusko-norská společnost VimpelCom zaplatily miliony dolarů, aby získaly licence na činnost v Uzbekistánu. Podle švédské prokuratury by obvinění v této kauze měla být vznesena před koncem tohoto roku.

Čtěte také: Bojoval za nespravedlivě vězněné. Dostal za to doživotí

Nejdéle vězněný novinář světa. V režimu jednoho muže

Uzbekistán otročí miliony lidí při sklizni bavlny

Sdílet:

Hlavní zprávy