Uzbekistán otročí miliony lidí při sklizni bavlny

Šikana a vydírání

Uzbekistán otročí miliony lidí při sklizni bavlnyNOVÉ
Sběr bavlny v Uzbekistánu. Foto: Foto: Uzbecko-německé fórum
6
Svět
Echo24
Sdílet:

Uzbekistán nutí miliony svých obyvatel včetně dětí skrze šikanu a vydírání ke sklizni bavlny. Jedná se o jeden z největších systémů otrocké práce podporované státem na světě. Vyplývá to ze zprávy Uzbecko-německého fóra pro lidská práva, které zahájilo kampaň za ukončení vykořisťování.

„Produkce bavlny je v Uzbekistánu spojena s masivním porušováním lidských práv včetně nucené práce dospělých i dětí,“ řekla Umida Niyazova, ředitelka Uzbecko-německého fóra pro lidská práva, s tím, že v roce 2012 sice tamní vláda vydala dekret zakazující alespoň dětskou práci, to ale podle ní není řešením a stejně se navíc porušuje.

„Snížení počtu dětí nucených k práci na polích a jejich nahrazení dospělými není řešením. Vláda musí celý sytém nucené práce odstranit,“ dodala Niyazova. Organizace současně vyzvala vládu Spojených států i Evropské unie k naléhání na Uzbekistán, aby ukončil vykořisťování milionů svých obyvatel v rámci bavlnového průmyslu.

Při nucených pracích zemřelo tento rok 17 lidí, minulý šest. V jednom případě se dokonce jednalo o děti ve věku tří a pěti let. Zemřely při požáru domu poté, co je jejich matka, která na poli sbírala bavlnu, nechala doma samotné. 

Vláda Uzbekistánu, který je pátým největším producentem bavlny na světě, zadává kvóty na produkci bavlny veřejným institucím země včetně škol a nemocnic. Ty tak musí na pole, aby zadané kvóty splnily, vyslat 30 až 60 procent svých zaměstnanců. V případě škol chodí často na pole za děti jejich rodiče. Podle lidskoprávní organizace to může vést k vážnému zhoršení klíčových veřejných služeb v zemi, jako je zdravotní péče nebo vzdělání.

Uzbekistán produkuje bavlnu především v podobě surového produktu na export. Vláda přísně kontroluje každou fázi produkce a ukládá povinné kvóty zemědělcům i sběračům. Veškerou produkci pak zemědělci musí za vládou stanovené ceny prodat státu. Lidé, kteří odmítnou bavlnu sklízet, za sebe musí zaplatit náhradu. Od podnikatelů pak vláda vybírá speciální daně právě na podporu sklizně.

Uzbecká vláda nezjistila žádné pochybení

Při nucených pracích zemřelo tento rok 17 lidí, minulý šest. V jednom případě se dokonce jednalo o děti ve věku tří a pěti let. Zemřely při požáru domu poté, co je jejich matka, která na poli sbírala bavlnu, nechala doma samotné. Zpráva také dokumentuje případ mobilizace 13 až 15letých dětí, kteří musely v některých částech země jít na pole pracovat i přes dekret centrální vlády.

„Zatímco centrální vláda systematický nábor dětí na práci zakázala, místní orgány je stále k práci využívají. Potřebují dodržet vládní kvóty,“ řekla Lorretta Johnsonová, spolupředsedkyně Sdružení pro dětskou práci. „Apelujeme na vládu Uzbekistánu, aby ukončila tuto svou politiku nucené práce dospělých i dětí,“ dodala.

Čtěte také: Nejdéle vězněný novinář světa. V režimu jednoho muže

Uzbekistán v nedávné době, s technickou pomocí ze strany Mezinárodní organizace práce (ILO), provedl v rámci vládního programu o důstojné práci vlastní pozorování. V rozporu se zprávou lidskoprávní organizace ale nezjistil žádné pochybení.

„Z tohoto prohlášení uzbecké vlády je jasné, že má s nucenou prací v zemi nadále problém. Mnoho našich členů se proto zavázalo nekupovat a nepoužívat uzbeckou bavlnu,“ řekl Nate Herman z americké asociace sdružující stovky oděvních i obuvních výrobců.

Čtěte také: Uzbecký diktátor konečně umlčel kritickou dceru

Otrokář Kim: posílá dělníky do Kataru, strhává jim 90 % platu

Sdílet:

Hlavní zprávy