Otrokář Kim: posílá dělníky do Kataru, strhává jim 90 % platu

Korejky pracovaly i v Česku

Otrokář Kim: posílá dělníky do Kataru, strhává jim 90 % platu
Kim Čon-un Foto: foto: Wikipedia
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Tisíce severokorejských dělníků pracují nadměrné množství hodin na stavbách v Kataru prakticky zadarmo. Mzda jim má být vyplacena až po návratu do Severní Koreje. Podle deníku Guardian ale dostanou vyplaceno pouhých 10 % odpracované částky, zbylých 90 % jde jako „režijní“ náklady do kapsy přímo Kimovi.

„Jsme tu, abychom vydělali pro náš národ cizí peníze. Lidé jako my ale obvykle nedostanou zaplaceno,“ řekl jeden ze Severokorejců pracujících na stavbě v centru hlavního města Dauhá deníku Guardian, kterému se podařilo shromáždit svědectví některých dělníků, kteří pracují na luxusních výškových stavbách v tomto emirátu.

Čtěte také: Kim Čong-il byl krutý, Kim Čong-un je horší, říká bývalý bodyguard

Dělníci mají dostat zaplaceno až po návratu do Severní Koreje. Ze mzdy jsou jim ale odečteny náklady na ubytování a jídlo. Dostanou tak pouhých deset procent platu. Tuto praxi severokorejského vůdce Kim Čong-una deník Guardian označuje za „státem podporované otroctví“.

Na základě vyšetřování a výpovědí deník v Kataru identifikoval čtyři staveniště, na kterých pracují severokorejští dělníci. Jedná se o rozlehlou stavbu v rámci budoucího Lusail City, ve kterém se má v roce 2022  konat  Světový pohár FIFA. Cena stavby se odhaduje na 840 miliard korun.

Čtěte také: Korupce ve FIFA. Katar si měl fotbalové mistrovství koupit

Podle mluvčí katarského ministerstva práce mají v emirátu evidováno 2800 severokorejských dělníků a ani od jednoho z nich nemají zaznamenanou žádnou stížnost ohledně jejich platu či pracovních podmínek.

65 tisíc dělníků po celém světě

Odhaduje se, že jenom v Kataru může být na 3000 severokorejských dělníků, kteří pracují na projektech po celém emirátu. Jsou součástí armády pracovníků, které vyváží Kimův režim po celém světě. Může jich být až 65 000, a to především v Rusku, Číně, Mongolsku a na Středním východě. Do země tak přes ně proudí potřebná zahraniční měna, který drží křehkou severokorejskou ekonomiku nad vodou, píše deník Guardian.

„Popis pracovních podmínek, včetně zneužití zranitelnosti, nadměrných přesčasů i zadržování mezd, svědčí o státem podporovaném obchodování s lidmi a nucené práci,“ řekl deníku Guardian ředitel organizace Anti-Slavery International, Aidan McQuade.

Severní Korea byla na základě zprávy OSN, kterou organizace zveřejnila v únoru, obviněna z „příšerné krutosti" v souvislosti s porušováním lidských práv. Zpráva Kimův totalitní režim usvědčuje z existence vězeňských táborů, systematického mučení, hladovění obyvatel a zabíjení.

Severokorejští dělníci pracovali i v České republice. Podle zjištění Českého rozhlasu u nás bylo na začátku 21. století zaměstnáno téměř 400 severokorejských dělníků, většinou žen. Známý je případ ze středočeského Žebráku, v jehož textilce šilo dámské prádlo pro italskou firmu Kreata padesát severokorejských žen. Ženy zde v otrockých podmínkách pracovali denně osm hodin a zbytek dne byly pod dohledem dvou strážců zavřené na ubytovně.

Čtěte také: 'Matka si popravu zasloužila. Už proto, že mě porodila'

Kim Čong-un popravuje politiky i za sledování telenovel

'Ústa plná kamení, vykloubené nohy. V KLDR je holokaust'

 

Sdílet:

Hlavní zprávy