Kim Čong-un v novoročním projevu vyhrožoval válkou

Kim Čong-un v novoročním projevu vyhrožoval válkouNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Severokorejský vůdce Kim Čong-un v novoročním projevu oznámil, že jeho země je připravena k válce, pokud ji „invazivní provokatéři“ vyvolají. Také obvinil Soul, že má na svědomí zvýšení nedůvěry mezi oběma korejskými státy. Jižní Korea vzápětí prohlásila, že je otevřená mezikorejskému dialogu.

Kim svým tvrzením reagoval na skutečnost, že rok 2015 byl opět ve znamení rostoucího napětí mezi KLDR a Jižní Koreou. Letošní projev byl čtvrtým, který Kim Čong-un pronesl od převzetí moci po svém zesnulém otci Kim Čong-ilovi. Nástup mladého Kima na nejvyšší post provázelo několik krvavých personálních čistek v izolované komunistické zemi.

„Jižní Korea usiluje jednostranně o sjednocení (Korejského poloostrova) a zvýšila nedůvěru a konflikt mezi námi,“ prohlásil Kim během třicetiminutového projevu vysílaného severokorejskou televizí podle agentury Reuters.

Jeho projev obsahoval i ostřejší vyjádření. „Pokud se nás invazivní provokatéři byť jen lehce dotknou, nebudeme ani v nejmenším odpouštět a ostře odpovíme nemilosrdnou, svatou válkou spravedlnosti,“ řekl poněkud nejasně severokorejský vůdce citován americkou televizí Sky News. Připomněl, že jeho země pracuje na vývoji vojenské technologie s cílem mít více různých možností útoku.

„Budeme pokračovat v trpělivé práci k dosažení míru na Korejském poloostrově a regionální stability,“ sdělil Kim.

Jihokorejské ministerstvo po Kimově projevu vydalo prohlášení, v němž zopakovalo, že Soul je otevřený dialogu s Pchjongjangem. „Severní Korea by si měla uvědomit, že se snažíme rozvinout mezikorejské vztahy a položit základy mírovému sjednocení (poloostrova),“ uvedl nejmenovaný činitel ministerstva, kterého citovala jihokorejská tisková agentura Jonhap.

V loňském projevu Kim řekl, že by byl otevřený možnosti summitu se Soulem. Ale v srpnu zesílilo napětí mezi korejskými státy poté, co výbuch pozemní miny na jižní straně hranice zranil dva jihokorejské vojáky. Jihokorejci z nastražení miny obvinili KLDR, která ale odpovědnost popřela.

Obě strany se nicméně v srpnu sešly k rozhovorům a dohodly se na zmírnění napětí a pokračování schůzek na úrovni náměstků ministrů. Následné rozhovory ovšem vyšly naprázdno.

„Měli bychom si vážit loňských rozhovorů na vysoké úrovni a neustále usilovat o dialog. Nedělat další kroky vedoucí zpět,“ prohlásil Kim Čong-un v dnešním projevu, který vypadal jako natočený předem; televize do něj na několika místech vložila nahraný potlesk. Záběry na Kim Čong-una stojícího v dřevem obložené místnosti před rudou vlajkou se symbolem vládní strany byly prokládány fotografiemi z továren a zemědělských farem.

Kim Čong-unův otec Kim Čong-il k veřejnosti prakticky nepromlouval. Státní televize jeho projev odvysílala jen jednou a není známo, že by někde na veřejnosti řečnil během své 17 let trvající vlády. Jeho projevy se objevovaly jen v podobě úvodníků ve státním tisku. Kim Čong-un se ale rozhodl, že se bude na veřejnost obracet osobně. Analytikové tvrdí, že se stylem projevů snaží napodobovat svého děda, zakladatele KLDR Kim Ir-sena.

Kim Čong-unovy projevy bedlivě sledují experti hledající jakýkoli náznak možných politických či jiných změn. I tentokrát Kim Čong-un slíbil, že oživí skomírající severokorejskou ekonomiku a zvýší životní úroveň – podobná slova ovšem Severokorejci od svých vysokých představitelů slýchají už celá desetiletí.

Čtěte také: Kim Čong-un vyhrožuje kromě atomové i vodíkovou bombou

Čtěte také: Kim ukázal nezvyklé emoce. Plakal při pohřbu nejbližšího soudruha

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články