Řecký tajný plán: obejít věřitele a vydláždit cestu k drachmě
Varufakisovy manévry
Žádný plán B neexistuje, znělo během dramatických jednání eurozóny s Řeckem. Takový plán ale existoval, a to přímo v Aténách, rovnou v hlavě tehdejšího ministra financí Janise Varufakise. Jeho součástí bylo vytvoření paralelního platebního systému, následně i systému bankovního a v případě potřeby rychlý přechod na drachmu. Varufakis se s plánem pochlubil během tajné telekonference, jejíž záznam zveřejnil řecký deník Kathimerini. Exministr publikovaná slova nepopřel, podle něj ale byly citace překroucené. A tvrdí, že euro opustit nechtěl. Mluví se nicméně i o tom, zda by neměl být obviněn z velezrady.
Telekonference se zástupci mezinárodních tzv. hedgeových fondů se uskutečnila 16. července, tedy zhruba týden po Varufakisově demisi. Bývalý ministr tu tvrdí, že už v prosinci loňského roku – tedy měsíc před vítězstvím krajně levicové Syrizy v parlamentních volbách – mu nynější premiér Alexis Tsipras dal k přípravě plánu svolení. Nakonec se ale k němu nepřistoupilo, mimo jiné i vzhledem k tomu, že Řecko se se zbytkem eurozóny nakonec dohodlo.
,,Rozhodli jsme se nabourat do softwaru mého vlastního ministerstva,“ říká na záznamu Varufakis. A dál popisuje podrobný plán, podle kterého by se pomocí experta z americké Columbia University naboural do řeckého daňového systému, nad kterým má kontrolu trojice zahraničních věřitelů – Evropská komise, Evropská centrální banka a Mezinárodní měnový fond. Hacknutím chtěl Varufakis věřitele od kontroly řeckých daní odstřihnout a zároveň daně dostat pod kontrolu vlastní. Vznikl by tak paralelní platební systém, ve kterém by si řecký stát rozhodoval o distribuci peněz od daňových plátců. V případě odchodu z eurozóny by pak řecké banky nezůstaly zavřené. Systém by fungoval v euru, ale podle Varufakise by nebyl problém rychlý přechod na „novou drachmu“.
So, I was going to "hijack" Greek citizens' tax file numbers? Impressed by my defamers' imagination. http://t.co/NmkhY0RQKO
— Yanis Varoufakis (@yanisvaroufakis)
26. Červenec 2015
Po zveřejnění záznamu telekonferenčního hovoru se na Varufakise strhla smršť ze strany řecké opozice, která po něm a po Syrize žádá vysvětlení. Varufakis pravost záznamu potvrdil. Proti citacím v médiích se ale ohradil s tím, že jsou vytržené z kontextu a že ho opozice společně s médii chce pouze pranýřovat. „Chtěli mě ukázat jako ničemného a zrádného ministra financí a obvinit mě z velezrady. Je to pokus vynulovat prvních pět měsíců této vlády, jako by se nikdy nestaly,“ řekl Varufakis.
Podle zmíněného deníku Kathimerini již na Varufakise jeden právník trestní oznámení ze spáchání velezrady podal. Soud však toto obvinění zhodnotil jako nerelevantní.