Prezidenta kritizuje i kardinál Vlk. Zastal se Halíka proti biskupům

Prezidenta kritizuje i kardinál Vlk. Zastal se Halíka proti biskupůmNOVÉ
Miloslav Vlk a Tomáš Halík Foto: FOTO: ECHO24.cz (koláž ze snímků: Wikimedia Commons/Petr Novák a Wikimedia Commons/Richenza)
Domov

S kritikou Zemana 'spíše souhlasí'

bp Echo24

Kardinál Miloslav Vlk se postavil za jednoho z nejvýraznějších tuzemských kněží Tomáše Halíka, který čelí přívalu kritiky kvůli svým nedávným slovům o negativním vlivu prezidenta Miloše Zemana na českou společnost. Vlk řekl, že v názoru na Zemana s profesorem Halíkem „spíše souhlasí“. Kardinál to uvedl v rozhovoru pro Český rozhlas.

„Delší dobu sleduji kroky, politiku, způsob výroků a jednání prezidenta Zemana, a spíše bych s profesorem Halíkem souhlasil,“ řekl kardinál Vlk v pořadu Českého rozhlasu Dvacet minut Radiožurnálu.

Zároveň kritizoval Českou biskupskou konferenci, která se proti Halíkovým slovům ohradila na svých internetových stránkách krátce po jeho vystoupení v České televizi. Ta zdůraznila, že se jedná o Halíkovy „soukromé názory, nikoliv oficiální stanovisko ČBK“.

„Takové prohlášení vyšlo půl hodiny po projevu Tomáše Halíka, a to ať mi nikdo neříká, že se biskupská konference takhle rychle shodla a vydala společné prohlášení,“ řekl k tomu Vlk. Kardinál také připomněl, že v církvi mohou být nejen oficiální názory, ale také těch, kteří nemají určité oficiální postavení a úkol v církvi.

Tomáš Halík vystoupil v pořadu Interview ČT24, v němž vyjádřil svůj šok ze současné atmosféry v české společnosti. Ta má podle něj tři příčiny. Obyvatelstvu chybí vědomí identity, vyčerpal se kapitál důvěry vůči institucím a je narušen imunitní systém společnosti, který by měl vycházet z úřadu prezidenta. Podle Halíka je však znepokojující, že prezident Miloš Zeman naopak povzbuzuje negativní prvky ve společnosti, v níž současně bují extremistické skupiny podobně jako rakovina.

Čtěte také: Halík vadí biskupům. Veřejně se od jeho slov distancovali

Halík: Zeman tragicky rozdělil společnost. Už nelze ustupovat