1 S kritikou Zemana 'spíše souhlasí'

Prezidenta kritizuje i kardinál Vlk. Zastal se Halíka proti biskupům

, NOVÉ

Témata: , ,

Kardinál Miloslav Vlk se postavil za jednoho z nejvýraznějších tuzemských kněží Tomáše Halíka, který čelí přívalu kritiky kvůli svým nedávným slovům o negativním vlivu prezidenta Miloše Zemana na českou společnost. Vlk řekl, že v názoru na Zemana s profesorem Halíkem „spíše souhlasí“. Kardinál to uvedl v rozhovoru pro Český rozhlas.

„Delší dobu sleduji kroky, politiku, způsob výroků a jednání prezidenta Zemana, a spíše bych s profesorem Halíkem souhlasil,“ řekl kardinál Vlk v pořadu Českého rozhlasu Dvacet minut Radiožurnálu.

Zároveň kritizoval Českou biskupskou konferenci, která se proti Halíkovým slovům ohradila na svých internetových stránkách krátce po jeho vystoupení v České televizi. Ta zdůraznila, že se jedná o Halíkovy „soukromé názory, nikoliv oficiální stanovisko ČBK“.

„Takové prohlášení vyšlo půl hodiny po projevu Tomáše Halíka, a to ať mi nikdo neříká, že se biskupská konference takhle rychle shodla a vydala společné prohlášení,“ řekl k tomu Vlk. Kardinál také připomněl, že v církvi mohou být nejen oficiální názory, ale také těch, kteří nemají určité oficiální postavení a úkol v církvi.

Tomáš Halík vystoupil v pořadu Interview ČT24, v němž vyjádřil svůj šok ze současné atmosféry v české společnosti. Ta má podle něj tři příčiny. Obyvatelstvu chybí vědomí identity, vyčerpal se kapitál důvěry vůči institucím a je narušen imunitní systém společnosti, který by měl vycházet z úřadu prezidenta. Podle Halíka je však znepokojující, že prezident Miloš Zeman naopak povzbuzuje negativní prvky ve společnosti, v níž současně bují extremistické skupiny podobně jako rakovina.

Čtěte také: Halík vadí biskupům. Veřejně se od jeho slov distancovali

Halík: Zeman tragicky rozdělil společnost. Už nelze ustupovat

,

Online zprávy Více

Názory Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.