1 Názory populárního duchovního vadí

Halík vadí biskupům. Veřejně se od jeho slov distancovali

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: , , , ,

Teolog a filozof Tomáš Halík v pátečním Interview ČT24 vyjádřil šok nad současnou atmosférou v české společnosti a znepokojení nad tím, že negativní nálady mezi občany povzbuzuje i prezident Miloš Zeman. Na slova jednoho z nejvýraznějších tuzemských kněží vzápětí zareagovala na svých stránkách Česká biskupská konference (ČBK) s tím, že se jedná o Halíkovy soukromé názory, nikoli o její oficiální stanovisko. Nyní však ČBK kolem svého včerejšího sdělení sama kličkuje.

„Dnešní prohlášení Mons. Tomáše Halíka, která zazněla v podvečerním vysílání ČT24, jsou jeho soukromými názory, nikoliv oficiálním stanoviskem ČBK,“ objevilo se v pátek večer na webových stránkách ČBK.

Prohlášení České biskupské konference najdete ZDE.

František Jemelka z tiskového střediska ČBK pro server ECHO24.cz uvedl, že toto sdělení reagovalo na současnou bouřlivou debatu ve společnosti. „Je to reakce na to, že v poslední době probíhá ve společnosti bouřlivá debata na různá témata. Považujeme za důležité rozlišovat soukromé názory od oficiálních stanovisek církve,“ uvedl.

Čtěte také: Halík: Zeman tragicky rozdělil společnost. Už nelze ustupovat

Na dotaz, kterých konkrétních Halíkových výroků se prohlášení na stránkách ČBK týká, Jemelka prohlásil, že se jednalo o obecnou rovinu. Popřel však, že by se ČBK tímto sdělením od Halíka distancovala.

Jemelka upozornil, že včerejší text, který se na stránkách objevil, není oficiálním stanoviskem ČBK, ale pouze neformálním upozorněním.

K Halíkovu výstupu se vyjádřil i člen Rady České televize Zdeněk Šarapatka (dřívější šéf kabinetů Stanislava Grosse a Miloše Zemana). „Tomáš Halík byl v pátečním Intewiev ČT24….prostě pravdivý. Do puntíku vystihl atmosféru ve společnosti, její příčiny a Zemanův podíl na tragickém obrazu země. Padala mj. i tvrdá slova na adresu církve a jejího, leckdy kritického vztahu k papeži Františkovi i reálná prognóza uprchlické krize. Halíkova kritika Hradu se ale nelíbí České biskupské konferenci. Hradní večeře nejvyššího kléru s čínským potentátem nebo osobní kardinálská bohoslužba za (ateistu) Zemana rovnou v Lánech s ní totiž nejdou dohromady,“ napsal na Facebook.

Tomáš Halík vystoupil v pátek podvečer v Interview ČT24, v němž vyjádřil svůj šok ze současné atmosféry v české společnosti. Ta má podle něj tři příčiny. Obyvatelstvu chybí vědomí identity, vyčerpal se kapitál důvěry vůči institucím a je narušen imunitní systém společnosti, který by měl vycházet z úřadu prezidenta. Podle Halíka je však znepokojující, že prezident Miloš Zeman naopak povzbuzuje negativní prvky ve společnosti, v níž současně bují extremistické skupiny podobně jako rakovina.

Čtěte také: Kdo rozděluje národ – Zeman, nebo ‚frustrovaní intelektuálové‘?

RendererException: Unable to render template "/views/partials/components/jarvis/_tydenikinarticle.ftl". ,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.