Cesta ke spravedlnosti, jásá slovenský tisk po zrušení Mečiarových amnestií
Zrušení Mečiarových amnestií
Slovenský tisk oslavuje definitivní zrušení kontroverzních amnestií bývalého slovenského premiéra Vladimíra Mečiara. Slovenské listy píší, že díky zrušení amnestií se uvolnila cesta ke spravedlnosti, kterou se Mečiarovi „podařilo na 20 let zabetonovat“. Amnestie byly definitivně zrušeny ústavním soudem ve středu, a dosud znemožňovaly mimo jiné vyšetřit zavlečení syna bývalého prezidenta Michala Kováče v roce 1995 do Rakouska. Slovenské soudy tak budou moci znovu otevřít případ únosu Kováče mladšího, z něhož byla v době vlády premiéra Vladimíra Mečiara podezřelá slovenská tajná služba SIS.
„Téměř 20 let trvalo, aby se stát pokusil uvolnit cestu spravedlnosti a umožnil potrestat viníky největších zločinů Slovenska. Vladimíru Mečiarovi se díky amnestiím na 20 let podařilo zabetonovat svou odpovědnost za tyto zločiny,“ napsal list Denník N.
List Pravda označil rozhodnutí ústavního soudu za přelomový krok, který tak odstranil poslední překážku, která bránila tomu, aby se příslušníci tajné služby, kteří za únosem stáli, zodpovídali před soudem. Dodal, že amnestiemi se Mečiar před 19 lety pokoušel zabránit průchodu spravedlnosti v případě zavlečení prezidentova syna státními orgány do ciziny, v případě zmaření referenda o přímé volbě hlavy státu a nepřímo i v případě zavraždění spojky korunního svědka únosu Kováče mladšího.
„Mečiarovy amnestie jsou nemorální, bezcharakterní, protiprávní. O tom, zda se je podaří zrušit, nebyl do poslední chvíle přesvědčen nikdo, navzdory ujištěním, že řešení je připraveno precizně,“ uvedl list Sme. Výsledek procesu lze podle něj jen stěží předpovídat, ale je důležité, že se uskuteční. Hospodárske noviny zrušení amnestií označil za vážný zásah do práv a připomněl, že Evropský soud pro lidská práva již dal v minulosti exšéfovi SIS Ivanu Lexovi za pravdu. Štrasburský soud totiž v roce 2008 uznal, že slovenské úřady na Lexu uvalily nezákonně vazbu za únos Kováče mladšího.
Usnesení o zrušení zmiňovaných amnestií schválil slovenský parlament letos v dubnu. Tomuto rozhodnutí předcházela ústavní novela, podle které anulaci amnestií automaticky posoudí ústavní soud. Podle portálu tvnoviny.sk osm z deseti ústavních soudců podpořilo zrušení amnestií. Ústavní soud vynesl verdikt šest dnů před vypršením lhůty, kterou mu na posouzení souladu rozhodnutí sněmovny o zrušení amnestií s ústavou stanovil parlament.
Verdikt ústavního soudu uvítaly také opoziční strany, kterým se původně nezamlouvalo zapojení ústavních soudců do celého procesu. „Amorální amnestie Vladimíra Mečiara, kterými státní moc chránila vlastní pochybení, strana SaS vždy vnímala jako černou skvrnu v historii Slovenska. Proto rozhodnutí ústavního soudu vnímáme jako významné symbolické gesto, kterým Slovenská republika ukázala schopnost vyrovnat se i se stinnými stránkami vlastní historie,“ uvedla v prohlášení nejsilnější opoziční strana Svoboda a solidarita. Slovenská opozice v minulosti neuspěla s několika návrhy na zrušení amnestií, které ve sněmovně ztroskotaly i na nesouhlasu sociální demokracie (Směr-SD) nynějšího premiéra Roberta Fica.
Slovenská prokuratura již v roce 2000 podala v souvislosti s únosem obžalobu na 13 osob, včetně bývalého šéfa SIS Ivana Lexy. Soud trestní stíhání ale zastavil právě kvůli amnestiím. Ty vydal v roce 1998 Mečiar, který tehdy vykonával i některé prezidentské pravomoci, neboť Slovensko přechodně nemělo hlavu státu.
Zavlečením Kováčova syna do Rakouska chtěla SIS podle některých informací zdiskreditovat tehdejšího prezidenta Kováče, který kritizoval Mečiarovu vládu. Na Kováče mladšího byl v té době v Německu vydán zatykač kvůli údajné zpronevěře v bratislavské firmě Technopol, rakouský soud ho ale německé prokuratuře nevydal a vrátil ho na Slovensko. Německá justice pak stíhání Kováče mladšího zastavila.
Mečiarovy amnestie se vztahovaly rovněž na aféru kolem zmařeného referenda o vstupu země do NATO a i v této části je parlament anuloval. Spolu se zrušením Mečiarových amnestií parlament zmiňovaným usnesením zrušil i milost, kterou právě v aféře Technopol prezident Kováč udělil svému synovi. Bývalý prezident, který zemřel loni ve věku 86 let, tak podle dřívějších informací rozhodl proto, aby slovenské úřady vrátily pas jeho synovi a ten mohl vycestovat do Německa k výpovědi. V současnosti Kováč mladší pracuje ve slovenské diplomacii.