Chtěl se pomstít Moskvě. Byla to klukovina, připustil soud
Útok na ambasádu
Porotní soud v Londýně dnes zprostil obvinění Ukrajince, obžalovaného z přípravy teroristického útoku proti ruskému velvyslanectví v britské metropoli. Třiatřicetiletý Vadim Bezkorovajnyj, zatčený loni v březnu na předměstí Londýna, nicméně nebyl propuštěn na svobodu, protože jej nejspíš čeká vyhoštění ze země.
Ukrajinec se podle obžaloby pod vlivem zpráv z domova rozhodl „vzít věci do vlastních rukou“ a zaútočit na ruské velvyslanectví v Londýně. Kvůli tomu prý jezdil k velvyslanectví, aby na místě připravil plán útoku, fotografoval si budovu a na internetu sháněl návod, jak si vyrobit bombu. O celé kauze informovala BBC na svých webových stránkách.
Jedním z hlavních důkazů proti obžalovanému bylo prohlášení, které sám sepsal a ve kterém psal o zničení velvyslanectví jako už hotovém faktu a vyzýval k protestům a „vojenským akcím“ na ruském území.
Podle prokurátora shromážděné stopy a důkazy neponechávají žádné pochyby o tom, že Bezkorovajnyj chystal útok proti velvyslanectví.
Naopak obhajoba tvrdila, že nešlo o počínání teroristy, ale klukovinu. Obviněný se choval spíše jako podivín a snílek, než skutečně nebezpečný člověk. Postupoval sice nerozumně, ale žádnou bombu se ani nepokusil sestrojit, leda tak „Molotovův koktejl“, tedy zápalnou láhev.
Ve stylu Guye Fawkese
Obhájce přirovnal případ svého klienta k proslulému „prachovému spiknutí“ Guye Fawkese, který se na počátku 17. století spolu s dalšími katolickými spiklenci pokusil vyhodit do povětří protestantského krále i s celým anglickým parlamentem. Tehdy se ale ve sklepeních parlamentu našly sudy se střelným prachem, na rozdíl od projednávaného případu, argumentoval obhájce.
Bezkorovajnyj byl původně zatčen kvůli tomu, že se do Británie dostal nelegálně pod cizím jménem na falešný pas. Při prohlídce jeho bytu ale policie našla stopy svědčící o vážnějším provinění.
Za zfalšovaný pas byl Ukrajinec loni odsouzen, původně na tři roky. Ale trest mu byl zkrácen, a tak si jej již odpykal.
Deportaci z Británie komplikuje skutečnost, že Bezkorovajnyj přišel o ukrajinské občanství ještě jako dvanáctiletý chlapec, když celá rodina emigrovala do Argentiny.
Čtěte také: Policie zatkla 15 džihádistů. Chtěli zaútočit v Norsku i na Blízkém východě