Babiš: S Agfrofertem nic nemám. Proč bych se ho měl zbavovat?

'Občas se podívám na výsledky, jinak nic'

Babiš: S Agfrofertem nic nemám. Proč bych se ho měl zbavovat?NOVÉ 1
Domov

jh Echo24

Ministr financí Andrej Babiš nevidí důvod, proč by měl během svého funkčního období v politice omezovat působení v Agrofertu. „Já s Agrofertem nic nemám, jednou měsíčně se podívám na výsledky a hotovo,“ podivil se v rozhovoru pro Deník otázce, zda by pro něj jako ministra nebylo lepší z vedení svého holdingu dočasně odstoupit. V interview z minulého týdne rovněž označil kauzu Čapí hnízdo za permanentní kampaň opozice. Babiš je přesvědčen, že jednoduše vadí všem, něco jako „chyba v systému“.

„Vždyť já s Agrofertem nic nemám, jednou měsíčně se podívám na výsledky a hotovo. Agrofert jsem budoval 23 let, teď funguje beze mne, je dobře nastavený, vůbec do jeho chodu nezasahuji. Ta firma vydělává velké peníze, ale také hodně utratí,“ uvedl Babiš na otázku, zda by pro něj nebylo snazší se Agrofertu na období, kdy sedí ve vládě, zbavit.

Téma rozhovoru pro Deník se však točilo především okolo Farmy Čapí hnízdo a údajného dotačního podvodu, kterého se na něm měl Babišův Agrofert dopustit. „Čapí hnízdo je osm let stará kauza, která se nyní objevila, protože opozice neuspěla s permanentní kampaní proti mně. Nejdřív to byla záležitost kolem StB, kterou na mě vytáhli, přestože jsem s StB nikdy nespolupracoval a nic jsem nepodepsal,“ řekl Babiš s tím, že následovala fáma o tom, že Agrofert bere obrovské dotace.

Čtěte také: Paroubek: Čapí hnízdo vždy patřilo Babišovi. Měl by odejít z politiky

„Dále se objevila kritika vlastnictví mé firmy, snaha vyšachovat Agrofert 
z veřejných zakázek, zákon 
o financování politických stran, který je šitý proti hnutí ANO. To jsou permanentní útoky. Jsem člověk, který je podle ostatních chybou 
v systému, jednoduše vadím asi všem,“ je přesvědčen Babiš.

Společnost Agrofert podle něj Farmu Čapí hnízdo v roce 2013 převzala kvůli tomu, že firma byla předlužená a holding ručil za její úvěr ve výši 30 milionů korun. „Dotace pro Čapí hnízdo pochází 
z roku 2008 a znovu prohlašuji, že jsem v této společnosti nikdy nic nevlastnil. Žádná firma z Agrofertu neměla podíl ve Farmě Čapí hnízdo 
v době podání žádosti o dotaci. Agrofert byl její strategický partner a ručil jí za úvěr. Když ho nebyla schopna splácet, na konci roku 2013 jsme ji převzali,“ vysvětlil.

Čtěte také: Babiš v roce 2009: ‚Je moje. Platím tolik, že snad můžu dostat dotaci‘

Babiš rovněž upozornil, že kdyby k nějakému podvodu došlo, určitě by to odhalil audit z roku 2013, který proběhl z podnětu tehdejšího ministra financí Miroslava Kalouska. To se však nestalo.

„Celé je to nesmysl, dotační podvod se nekonal, v době podání žádosti o dotace jsem já ani žádná moje firma nebyli akcionářem Farmy Čapího hnízda,“ má Babiš jasno.

V tom ale právě tkví ono podezření z podvodu. Babišova firma farmu vlastnila předtím, pak byla převedena na neznámého majitele (anonymní akcie) a zažádala o 56milionovou dotaci, kterou získala. V roce 2013 pak Čapí hnízdo zase přešlo pod Agrofert.

Čtěte také: Čapí hnízdo: Babišovi může hrozit za dotační podvod až 10 let vězení

Vicepremiér Babiš prokazatelně lže

Babiš se k hnízdu přiznal už v roce 2013. Chtěl si tam dovézt pandu

Šéf ANO se rovněž ohradil proti poznámce, že do veřejného života vstupoval s rčením „všetci kradnú“, která nyní v souvislosti s kauzou Čapí hnízdo nabývá zcela nové konotace. „To zcela odmítám. Všetci kradnú si vymyslela opozice, říkal jsem jen, že někteří,“ prohlásil.