1 ZMĚNA NÁZVU

Kazašská metropole se přejmenuje. Podle prezidenta. Vzor Stalingrad

, NOVÉ

Témata: ,

Kazašská metropole Astana nejspíš brzy dostane nové jméno – dohodli se na tom poslanci kazašského parlamentu. Varianty jsou dvě: buď Nursultan, nebo Nazarbajev. Podle informace kazašských médií tak chtějí zastupitelé národu navěky připomenout zásluhy prvního a zatím jediného prezidenta nezávislého Kazachstánu Nursultana Nazarbajeva.

Podle předkladatele návrhu poslance Kanyše Sultanova jde o krok ve světě obvyklý. Kazašský národ si prý změnu názvu hlavního města zaslouží. Jménem šestasedmdesátiletého prezidenta by měly být pojmenovány i další lokality a významné objekty v zemi, napsala agentura Tengrinews.

Návrh, který prý na středečním společném zasedání obou parlamentních komor podpořilo mnoho poslanců a ministrů, musí schválit sám Nazarbajev. „Může souhlasit, může i nesouhlasit. Schválí-li návrh, bude vytvořena zvláštní komise, která věc promyslí,“ řekl novinářům poslanec Vladislav Kosarjov.

Přejmenování měst v Kazachstánu bylo vždy něco jako tradice, zvlášť po získání nezávislosti, kdy kazašský parlament přejmenoval řadu měst a ulic. V roce 2008 a 2012 poslanci také navrhovali, aby Astana dostala jméno Nursultan, ale sám Nazarbajev nápad neschválil. Dva roky na to ale chtěl přejmenovat Kazachstán na Kazak Aly, což v překladu znamená „země Kazachů“. Návrh sice dostal podporu parlamentu, ale republika stejně přejmenována nebyla.

Také Kazašská národní banka od prvního prosince začne vydávat novou bankovku v hodnotě deset tisíc tenge (cca 800 Kč), na které bude zobrazen prezident Nursultan Nazarbajev.

Čtěte také: Tvrdíkova dcera nejkrásnější mezi světovými modelkami. Vyhrála Elite Model Look

Hromadná nehoda na dálnici D1: srážka několika kamionů blokuje dopravu

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.