Německý student byl obviněn za pokus vydírat českou vládu
Krádež toxických látek
Švédská prokuratura 27letého německého studenta v pátek obžalovala z krádeže jedovatých látek a z napomáhání při pokusu o vydírání. Informoval o tom server The Local, který v souvislosti s případem zmínil balíček s jedem zaslaný v roce 2014 českému ministerstvu vnitra.
V e-mailu, který podle serveru obdržel úřad ještě týž den, hrozil anonym otrávením vzduchu a vody v nákupních centrech, pokud vláda nezaplatí 5000 bitcoinů (podle současného kurzu 71 milionů Kč). Česká vláda podle The Local žádné peníze nevyplatila.
Přímé spojení studenta s vyděračským e-mailem se švédským vyšetřovatelům prokázat nepodařilo, proto byl obžalován jen z napomáhání. V listopadu a prosinci 2014 dorazily zásilky obsahující jedovaté látky kromě vnitra i na ministerstvo financí a na české velvyslanectví v Bratislavě.
Zaslány byly ze Slovinska a Švédska. Za poslání dopisu s jedem na ministerstvo financí byl již loni v prosinci ve Slovinsku odsouzen na 15 měsíců za mříže Ital slovinského původu, 25letý student Ivan Cernic. Mluvčí českých detektivů Ibehej ale nechtěl potvrdit, zda spolu zásilky souvisejí.
„Operace s názvem Ebola probíhala na území tří států. Na území Slovinska byla zadržena jedna osoba, která měla zaslat jedy do České republiky. Poté následovala operace ve Švédsku,“ uvedl Ibehej. Zatímco ve Slovinsku byl dopaden údajný odesilatel jedů, švédští vyšetřovatelé chytili studenta, který podle nich jedy ukradl z univerzity ve švédské Uppsale.
Potvrdil však, že zadržení zmíněných dvou lidí ve Slovinsku a Švédsku má spojitost s případem, kdy zatím neznámý pachatel vyhrožoval českému státu v roce 2014 rozšířením viru ebola na veřejných místech. Dvojice byla podle Ibeheje dopadena právě i díky spolupráci českých kriminalistů s kolegy ze zahraničí.
Výhrůžky ebolou se objevily na podzim 2014, kdy smrtící virus způsobil epidemii v Africe a lidé cestující z nejvíce zasažených zemí procházeli na českých letištích zdravotnickou kontrolou. Pachatelé po státu požadovali milion eur (tehdy zhruba 27,7 milionu korun) v bitcoinech, ve třech splátkách na tři různé elektronické adresy. Tvrdili, že mají k dispozici biologický materiál od nakaženého pacienta z Libérie.
Vyděračům hrozilo až 12 let vězení. Policie jejich skutek kvalifikovala jako vydírání i obecné ohrožení. Tehdejší šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta uvedl, že pachatelé použili „velmi sofistikované způsoby komunikace a dokumentace“. Policistům se ale nepodařilo zjistit skutečnosti, které by je opravňovaly zahájit trestní stíhání proti konkrétním lidem. Věc tak museli odložit. „Věcí se intenzivně zabývali kriminalisté ÚOOZ. Pokud bychom zjistili jakékoliv podstatné informace k této věci, trestní řízení bude opětovně zahájeno,“ řekl Ibehej. Proto také nechtěl uvést k případu žádné bližší informace.