Wikipedianka zemřela. Horolezkyně, top autorka i bojovnice

průkopnice

Wikipedianka zemřela. Horolezkyně, top autorka i bojovniceNOVÉ 1
Svět
Sdílet:

Horolezkyně, která se pyšnila titulem Ph.D. z anglické literatury, patřila k deseti nejaktivnějším přispěvatelům Wikipedie, usilovala o zlepšení pověsti této “otevřené encyklopedie” a bojovala proti genderovým předsudkům. Adrianne Wadewitzová zemřela tragicky v pouhých 37 letech.

Doktorka Wadewitzová zemřela 8. dubna v Palm Springs deset dní po nehodě, při níž utrpěla úraz hlavy. Spadla ze skály v Národním parku Joshua Tree. Horolezectví bylo jejím velkým koníčkem. Ostatně sama sebe popsala ve své eseji jako ,,Adrianne; vědkyně, milovnice knih, pianistka, editorka Wikipedie a horolezkyně.”

Za editování Wikipedie se styděla

Vystudovala anglickou literaturu na prestižní Kolumbijské univerzitě, Ph.D. titul zaměřený na britskou literaturu získala na univerzitě v Indianě v roce 2011. Před deseti lety se rozhodla přispívat na Wikipedii. Tehdy, z obavy, jak by ji tato činnost degradovala v očích jejích kolegů, si pro publikování svých příspěvků raději zvolila přezdívku “Awadewit”. Na svém kontě má více než 50 tisíc příspěvků nebo editací a také 36 článků, které ostatní přispěvatelé Wikipedie ocenili pro jejich přesnost, styl a komplexnost.

Na Wikipedii vkládala příspěvky, v nichž snoubila svou zálibu v horolezectví (psala o horolezkyních-průkopnicích) a anglickou literaturu 18. století. ,,Patřila mezi deset top přispěvatelů Wikipedie, pokud je o kvalitu vyprodukovaných příspěvků,” dodává Sue Gardnerová, výkonná ředitelka nadace Wikimedia.

Wadewitzové se podařilo uspět v prostředí, pro které je charakteristická mužská nadvláda. Z průzkumu výše jmenované nadace z roku 2011 totiž vyplývá, že jen 9 % z více než sto tisíc přispěvatelů Wikipedie jsou ženy.

Vážně jste žena?

Nakonec Wadewitzová svému okolí přeci jen odhalila, že je jedním ze sto tisíc dobrovolníků z celého světa (v angličtině pro ně existuje výraz Wikipedians), kteří Wikipedii, jejíž obsah může editovat prakticky kdokoliv, rozšiřují. V ten okamžik musela čelit různorodým reakcím, které ji podnítily k přemýšlení o genderové otázce.

,,Poté, kdy jsem zveřejnila své pravé jméno, se začaly objevovat komentáře typu ,Vážně, vy jste žena?' nebo ,Ne, to není možné, vždyť nepíšete jako žena.' a podobně,” uvedla na přednášce se studenty. ,,Moje připomínky a argumenty najednou nebyly brány vážně. Dokonce byly posuzovány jako hysterické a emotivní. To mě dovedlo k uvažování, co k tomu lidi vede.” Nepřímým důsledkem tohoto uvažování bylo, že začala podněcovat veřejnost, ženy především, aby se podíleli na editování Wikipedie.

Buďte kritičtí a efektivní!

Za další smysl své práce si Wadewitzová vytyčila přimět uživatele internetu, aby zaujali kritičtější postoj k tomu, jakým způsobem se vytváří informace v prostředí internetu. A rovněž činit ty informace lepšími, spolehlivějšími. Současně bojovala proti rozšířenému skepticismu a předsudkům společnosti týkajících se nedůvěryhodnosti online zdrojů.

Na univerzitě učila studenty, jak efektivně využívat moderní technologie. Krom tradičního studia zahrnujícího psaní, čtení a výzkum totiž zdůrazňovala potřebu rozvíjet gramotnost i v oblasti médií a technologií. Studenty nabádala k posuzování a evaluaci zdrojů a rozlišování mezi nimi.

Sama sebe charakterizovala jako most mezi Wikipedií a nedůvěřivou společnosti, která internetovou encyklopedii hodnotí jako nespolehlivou. Wadewitzová proto začala organizovat workshopy a semináře, na nichž účastníkům vysvětlovala, jak příspěvky na Wikipedii vznikají, jak jsou editovány a podobně.

Wikipedie, otevřená encyklopedie

Wikipedie sama sebe definuje jako mnohojazyčnou webovou encyklopedii se svobodným a otevřeným obsahem, na jehož rozšiřování spolupracují dobrovolní přispěvatelé z celého světa. Cílem Wikipedie je tvorba a celosvětové šíření volně přístupných encyklopedických informací. Wikipedie existuje ve více než 270 jazykových verzích různého rozsahu.

Wikipedie funguje na principu tzv. wiki což znamená, že na editování článků se může podílet takřka kdokoli s přístupem na web. Wikipedie klade důraz na dvě základní pravidla: nezaujatý úhel pohledu a ověřitelnost údajů.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz