Pět případů, kdy Zeman neprospěl Česku
Zemanovy přešlapy
Prezident Miloš Zeman odsoudil dvě Česky, které po dvou letech vyvázly ze zajetí v Pákistánu. Podle něj Hana Humpálová a Antonie Chrástecká neprospěly České republice, protože způsobily starosti sobě, rodině, přátelům i českému státu. Deník ECHO24.cz přináší pět nejvýraznějších případů, kdy za dva roky svého prezidentství neprospěl Česku Miloš Zeman.
Korunovační viróza
Prezident se před dvěma lety v květnu rozhodl ukázat veřejnosti korunovační klenoty, které jsou součástí Svatovítského pokladu. Ve Svatováclavské kapli muset ale vyvinout značné úsilí, aby se vůbec udržel na nohou. Vrávoral, přidržoval se zdi, dveří i stolu s pokladem. Hrad vysvětloval problémy s motorikou virózou, Zeman sám dával přednost slovu chřipka, podle přítomných politiků byl ale opilý, až to z něj táhlo. Záběry vrávorajícího prezidenta každopádně zajistily Česku světovou pozornost.
Alláh je velký
Nedlouho po únosu českých dívek prezident nemístně žertoval – i na jejich účet. Když v červnu 2013 vyjel do Berlína na státní návštěvu Německa, zeptala se ho na osud Hany a Antonie reportérka televize RTL. „Kdybych vám řekl, jaký způsob pomoci to bude, byla by to právě ta informace pro Taliban nebo al-Káidu,“ řekl Zeman žene, které se pak zeptal, jestli není agentkou některé z těchto teroristických organizací. Na rozloučenou pronesl frázi „Alláhu akbar“, tedy v překladu „Alláh je velký“, na kterou jsou muslimové citliví. Podle odborníků mohl tehdy svým vystoupením životy dvou dívek ohrozit.
To není Zikmund a Hanzelka, tedy slavní cestovatelé, to je dvojice dívek, které jednaly velmi neprozřetelně, které neprospěly České republice, protože způsobily starosti sobě, své rodině, svým známým a přátelům a koneckonců i českému státu. A já velmi rád přijmu možná v utajení, protože některé věci se nemají zveřejňovat, ty, kdo se zasloužili o jejich osvobození. Těm dívkám jenom na dálku popřeji, aby už nikdy neopakovaly tu hloupost, které se dopustily, a všem, kteří se rozhodnou, že budou cestovat do nebezpečných zemí či provincií, doporučím, aby právě na příkladě těchto dívek si to rozmysleli.
Čínská stabilizace
Velký ohlas zajistila Zemanovi státní návštěva Číny minulý rok v říjnu. Prezident v rozhovoru pro čínskou státní televizi CCTV uvedl, že do země nepřijel poučovat o lidských právech, ale aby se naučil, jak zvýšit ekonomický růst a jak stabilizovat společnost. Za slova o stabilizaci společnosti se nicméně po čtvrt roce na jedné z besed s občany v Česku omluvil. Podle něj správně mělo zaznít, že se musíme učit, jak Čína stabilizovala společnost. Řadu kritik si prezident vysloužil nejen kvůli svému vystoupení v čínské televizi, ale také proto, že místo svého letadla zvolil pro návrat tryskáč pronajatý finančními skupinami PPF a J&T.
Čtěte také: Zeman v Číně: Přijel jsem se poučit, jak stabilizovat společnost
Čtěte také: Jindro, miliardáři mají šunku od kosti, poletím s nimi
K*nda z Lán
Bohatý arzenál vulgarismů předvedla hlava státu loni v listopadu v Hovorech z Lán. Ve vysílání pořadu Českého rozhlasu, který byl nakonec svého druhu poslední, Zeman používal výrazy jako k*nda, h*vno nebo zk*rvili. Vyjadřoval se přitom k ruské skupině Pussy Riot, slovníku svého rivala z prezidentské volby Karla Schwarzenberga (TOP 09) nebo vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD) a úpravám služebního zákona. Zeman později přiznal, že měl sprosté výrazy předem připravené, Český rozhlas pořad zrušil a jeho ředitel Peter Duhan přišel o část prémií.
Čtěte také: Vulgární Zeman v rozhlase: Kunda sem, kunda tam, hovno, zkurvili…
Čtěte také: Ředitel ČRo přišel o 200 tisíc. Kvůli Zemanovu sprostému slovníku
P*dělaná ministryně
Břitký slovník prezident nezapřel ani při demisi ministryně spravedlnosti Heleny Válkové (ANO) letos v únoru. Podle něj se tehdejší členka Sobotkova kabinetu p*dělala, když ustoupila tlaku vedení svého hnutí v čele s vicepremiérem Andrejem Babišem a rezignovala na svou funkci. Zeman přitom v rozhovoru se svým spolupracovníkem Hynkem Kmoníčkem, který zaznamenaly televizní kamery, nahlas uvažoval nad tím, že mohl ukázat sílu svých pravomocí a ministryni udržet ve vládě.