Měl složku s mým jménem a vyhrožoval. Vzpomíná poslanec Šincl

PRAKTIKY MINISTRA FINANCÍ

Měl složku s mým jménem a vyhrožoval. Vzpomíná poslanec ŠinclNOVÉ
Poslanec Ladislav Šincl (ČSSD). Foto:

Printscreen: Česká televize

1
Domov

Renáta Bohuslavová

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) není jediný, komu měl ministr financí Andrej Babiš (ANO) vyhrožovat. Svoji zkušenost ve středu na mimořádném jednání sněmovny, která se sešla kvůli nahrávkám s možným Babišovým ovlivňováním médií, připomněl také poslanec Ladislav Šincl (ČSSD). Na toho si ministr financí před dvěma lety na jednání přinesl složku. Babiš znovu uvedl, že je to nesmysl.

„Pro pana Babiše je zcela běžné sbírat informace na své protivníky a dokonce si některé informace i zcela vymyslet. Sám jsme se v minulosti stal obětí nedůstojné a pomlouvačné kampaně. Mně vyhrožoval 17. června 2015 na jednání pracovní koaliční skupiny za přítomností předsedy a členů rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny. Obvinil mě a z korupce obvinil mou manželku a mou matku,“ připomněl ve středu před poslanci Šincl.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Šincl svůj spor s Babišem připomněl poté, co Babiš ve středu na jednání sněmovny prohlásil, že nikdy nikomu nevyhrožoval. Tím ale vyvolal nevoli u svých koaličních partnerů. Nejdříve vystoupil ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) s tím, že to není pravda. Vyhrožovat mu totiž měl před několika dny na snídani mezi čtyřma očima. „Tak dobře, tak mě odvolejte, ale pak vám teprve ukážu, jak ovládám svoje média,“ řekl mu podle něj Babiš. Ten naopak tvrdí, že je to lež a že si to Zaorálek vymyslel.

Čtěte více: „Babiš opakovaně veřejně lhal“ Poslanci vyzvali prezidenta k jeho odvolání

Babiš na mě měl složku

Šincl po středečním mimořádném jednání poslanecké sněmovny pro Echo24 popsal, jak Babiš na něj vytáhl několik let staré a nepravdivé věci. „Andrej Babiš přede mě předložil složku, na které bylo mé jméno a začal z ní vytahovat papíry a řekl, co vy jste zač a že tady vůbec existujete a jak to, že máte právo být poslancem,“ řekl pro Echo24 Šincl.

Spor s ministrem Babišem se táhl již od roku 2014 v souvislosti se zákonem o loterijích. Podle Babiše měl Šincl také udržovat úzké kontakty s vlivným advokátem a šéfem České unie sportu Miroslavem Janstou a s právníkem a přítelem premiéra Sobotky Radkem Pokorným.

Babiš na něj podle jeho slov tehdy zaútočil proto, že předložil pozměňovací návrh k zákonu o pojišťovacích zprostředkovatelích, který vzešel z dílny ministerstva financí. Připomněl tak dva roky starou událost, které podle Šincla bylo účastno dalších 14 lidí. Situací kolem poslance se nakonec zabývalo i grémium ČSSD a výbory sněmovny, které se však nakonec odmítli sporem zabývat a tak vyzněl do ztracena.

Již v roce 2015 novinářům Babiš řekl, že Šinclovi nevyhrožoval a že četl jen citace z tisku. Ve stejném duchu odpověděl i tentokrát. „Je to lež a nesmysl. Už jsem to vysvětloval v minulosti,“ uvedl v sms pro Echo24. Stejně tak odpověděl redakci na dotaz, zda vyhrožoval ministru zahraničí Lubomíru Zaorálkovi. 

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Ukážu vám, co umí moje média, měl zpražit Babiš ministra Zaorálka

Státní zástupci jsou závislí na hnutí ANO, prohlásil Blažek