Zlaté glóby pro Chlapectví, Ptačího muže a Grandhotel Budapešť
Herci uctili oběti z Paříže
Drama Chlapectví režiséra Richarda Linklatera získalo dnes tři Zlaté glóby z celkem pěti nominací. Snímek Birdman (Ptačí muž) uspěl jen ve dvou ze sedmi nominací, což představuje pro favorizovaný film velké zklamání, uvedla agentura Reuters. Překvapivým vítězem v kategorii nejlepší komediální film či filmový muzikál se pak během slavnostní ceremonie v Beverly Hills stal film Grandhotel Budapešť.
Účastníci ceremoniálu hned v jeho úvodní části uctili památku obětí nedávných teroristických útoků ve Francii. Předseda sdružení hollywoodských zahraničních novinářů Theor Kingma si vysloužil potlesk ve stoje za svou řeč, ve kterém mluvil o svobodě slova po celém světě „od Severní Koreje po Paříž“.
Narážel tak rovněž na nedávný skandál, kdy neznámí hackeři napadli filmovou společnost Sony Pictures a na veřejnost se dostaly mnohé tajné a citlivé údaje. Veškeré stopy přitom vedou do Severní Koreje. V pozadí kybernetického útoku totiž nejspíš byla parodie na severokorejského vůdce Kim Čong-una, kterou studio Sony Pictures vytvořilo.
Čtěte také: Kontroverzní film The Interview do kin nakonec půjde
Zlaté glóby jsou považovány za důležitý ukazatel pro americké filmové ceny Oscar. Nominace na Oscary budou oznámeny ve čtvrtek. Již 72. ročník vyhlašování cen moderovaly v hotelu Beverly Hilton již potřetí herečky Tina Feyová a Amy Poehlerová.
Hollywood stars backed the #JeSuisCharlie campaign at last night's #GoldenGlobes http://t.co/WPuK8heCjb pic.twitter.com/n7SKTnqq71
— Sky News (@SkyNews)
January 12, 2015
Celkem 85 členů Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu uděluje ceny ve více než 20 kategoriích. Grandhotel Budapešť režiséra Wese Andersona porazil v kategorii nejlepší komediální film či filmový muzikál snímky jako Birdman (Ptačí muž), Čarovný les, Pride (Pýcha) a Miluj souseda svého. Nejlepším hercem filmového muzikálu či komedie se stal Michael Keaton za film Birdman, nejlepší herečkou Amy Adamsová za snímek Big Eyes (Velké oči).
Cenu mají Julianne Moore i George Clooney
V kategorii nejlepší herec filmového dramatu uspěl Eddie Redmayne za film Teorie všeho, který je inspirovaný autobiografií první manželky známého britského astrofyzika Stephena Hawkinga. Nejlepší herečkou v dramatickém filmu se pak stala Julianne Mooreová za snímek Still Alice (Pořád Alice).
Drama Chlapectví, které je příběhem o dospívání jednoho chlapce, režisér natáčel 12 let se stejnými herci. Film si odnesl Zlatý glóbus v kategoriích nejlepší filmové drama, nejlepší režisér a nejlepší herečka ve vedlejší roli pro Patricii Arquetteovou. Birdman získal cenu v prestižní kategorii nejlepší scénář a oceněn byl i Michael Keaton ve své herecké kategorii.
Ostře sledovaná je také kategorie nejlepších seriálů. Ocenění Zlatý glóbus za nejlepší dramatický seriál získal seriál The Affair (Románek). Novinka porazila známé stálice jako Panství Downton či Hra o trůny. Nejlepším komediálním či muzikálovým seriálem se stal Transparent (Průhledný).
V kategorii cizojazyčných filmů si cenu odnáší ruský dramatický snímek Leviafan (Leviathan). Zlatý glóbus za animovaný film získal snímek Jak vycvičit draka 2.
Památku obětí útoků ve Francii uctili přímo i někteří z herců. Například herec George Clooney měl na svém obleku přišpendlený odznak s nápisem "Je suis Charlie" (Jsem Charlie), který se šíří na sociálních sítích jako symbol solidarity s oběťmi atentátu na pařížskou redakci satirického časopisu Charlie Hebdo. Podobný odznak měla na své kabelce připevněný i jeho manželka Amal.