Mnichovská bezpečnostní konference bude ve znamení USA a Trumpa
TRANSATLANTICKÉ VZTAHY A POLITIKA USA
Transatlantické vztahy a otázka budoucího směřování americké zahraniční politiky budou dominovat mezinárodní bezpečnostní konferenci v Mnichově, která začne v pátek. Evropští spojenci věří, že třídenní konference, které se zúčastní i viceprezident Mike Pence, pomůže vyjasnit představy nové americké administrativy. Česko mají v bavorské metropoli zastupovat ministr zahraničí Lubomír Zaorálek a šéf Poslanecké sněmovny Jan Hamáček.
Vítězství republikánského kandidáta Donalda Trumpa v prezidentských volbách přineslo do řady evropských metropolí nejistotu týkající se jeho zahraničněpolitických plánů. Podpořily ji i některé Trumpovy výroky o Severoatlantické alianci (NATO), Evropské unii nebo Rusku.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
„Nejen, že nevíme, co přesně chce (ruský prezident Vladimir) Putin, a co přesně se stane v Sýrii, teď to vypadá, že ani přesně nevíme, co chce Amerika,“ vyjádřil v týdnu své pocity pořadatel mnichovské konference Wolfgang Ischinger. I proto je podle něj důležité, že Spojené státy na tradiční konferenci, která začínala jako německo-americké diskuzní fórum, posílají početnou delegaci.
Vedle viceprezidenta Pence v ní bude i ministr obrany James Mattis nebo ministr vnitřní bezpečnosti John Kelly. Přijet měl také dosavadní poradce amerického prezidenta pro otázky národní bezpečnosti Michael Flynn, ale v týdnu kvůli kontaktům s ruským velvyslancem ve Washingtonu odstoupil.
Pro řadu evropských i dalších politiků budou mnichovská jednání vůbec první možností k osobnímu setkání s vrcholnými představiteli nové americké administrativy. S Pencem se má na okraj konference setkat například německá kancléřka Angela Merkelová.
Odborník na transatlantické vztahy Boris Vormann ze Svobodné univerzity v Berlíně očekává, že sobotní vystoupení Pence bude sloužit jako signál ujištění pro evropské spojence. „Vždy, když se k zahraniční politice vyjadřoval někdo jiný než Trump, tak to bylo proto, aby uklidnil, stabilizoval,“ řekl nedávno na dotaz ČTK. „Očekávám právě takové signály směrem k NATO či EU.“
Vedle představitelů americké vlády do Mnichova zamíří i početná delegace z amerického Kongresu, v níž bude mimo jiné vlivný senátor a Trumpův častý kritik John McCain. „Delegace Kongresu ukáže, že americká demokracie žije, že to není v žádném případě tak, že by byli do zahraničí vysíláni jen Trumpovi lidé,“ je přesvědčen Ischinger.
K dalším tématům setkání desítek členů vlád a špiček mezinárodní diplomacie budou vedle zahraničněpolitického vývoje Spojených států patřit budoucnost Evropské unie, situace v Sýrii nebo na Ukrajině.
Mezi očekávanými hosty jsou také nový generální tajemník OSN António Guterres, šéf NATO Jens Stoltenberg nebo ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.