Cenzura internetu, nebo peníze pro stát? Komu pomůže zákon o hazardu

Zákon o regulaci hazardu

Cenzura internetu, nebo peníze pro stát? Komu pomůže zákon o hazarduNOVÉ 1
Domov
Renáta Bohuslavová
Sdílet:

Povede nový zákon o hazardu k cenzuře internetu, nebo se naopak díky němu podaří získat do státní pokladny peníze, které doposud nelegálně mizely v zahraničí? Zatímco lidé kolem ministra financí označují zákon, který začne platit 1. ledna 2017 za výrazný průlom, opozice mluví o cenzuře, ze které bude profitovat hazardní lobby. Odborníci se shodují na tom, že se po 27 letech jedná o zásadní předpis, nedostatky však nepopírají.

Zákon klade důraz především na důrazné potírání nelegálního hazardu, na prevenci patologického hráčství a na blokování nelegálních webových stránek. Společně se zákonem o hazardní dani tvoří zákon o regulaci hazardu funkční celek, jenž podle ministerstva financí představuje významný průlom. Doposud se hazard řídil zákonem přijatým roku 1990.

Od odborníků směrem k Babišovi zaznívá jak pochvala, tak i kritika. „Z hlediska ochrany spotřebitele považuji zákon za dobrý, v tomto případě účastníků hazardních her, bylo dosaženo maximum možného,“ uvedl pro Echo24.cz bývalý marketingový ředitel společnosti Fortuna (a zároveň vyléčený gambler) František Trantina. Problém podle něj však zůstává především v postihování zahraničních sázkových společností, které provozují nelegální hazard na internetu.

Dvě miliardy leží na zemi, jen je zvednout

Například firmy jako Bwin, Bet365, Expekt či Sportingbet a další, které dnes provozují sázkové weby nelegálně a Česká republika tím přichází o miliardy, budou nově muset žádat o licence (až na šest let). Trantina však říká, že by bylo také možné udělit licenci jen na rok a upravit daňový zákon, pokud by byla politická vůle. „Za dobu nelegálního působení na trhu v České republice nezdanily tyto společnosti příjmy v řádu desítek miliard korun. Peníze zoufale chybí především na prevenci, léčbu a výzkum patologického hráčství.“ uvedl pro Echo24.cz František Trantina s tím, že tyto firmy na českém trhu nelegálně obchodují již od roku 2004.

Řešení je podle něj v tom, aby součástí zákona byl zaveden systém zpětného zdanění, který by firmám, které chtějí v ČR podnikat, dodatečně vyměřil daň z příjmu z let, kdy daně neplatily. Takový systém podle něj zavedlo například Rumunsko, které takto získalo v přepočtu pět miliard korun a připravuje ho Španělsko. „Stát má nyní možnost zdanit zahraniční společnosti při jejich žádostech o licenci. Nejméně dvě miliardy korun z hazardu leží na zemi, jen je zvednout. Část z nich by mohla skončit ve fondu prevence a léčby patologického hráčství,“ řekl pro Echo24.cz Trantina, který zákon rovněž připomínkoval.

Kolem blokování je rozruch, jen tak se nepodaří

O tom, že výběr daní od těchto společností je problém, ví i národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil z Úřadu vlády, který se na tvorbě zákona podílel. Restriktivnější však podle něj zákon v této chvíli být nemohl. „Zákon je kompromis možného. Takže celou řadu návrhů se prosadit nepodařilo,“ řekl pro Echo24.cz Vobořil na otázku, proč se nepodařilo systém zpětného zdanění do zákona prosadit. Vobořil zároveň přiznal, že z počátku se může problém vyskytnout i v blokování webových stránek sázkových společností bez licence.

„Myslím, že se blokování ale jen tak nepodaří. Vím, že je kolem toho rozruch a jsou tam nějaké technické nedostatky,“ řekl pro Echo24.cz Vobořil s tím, že doposud je tato pravomoc v gesci ministerstva financí, ale později by měla přejít pod nový útvar vytvořený na celní správě. Kdy přesně by měl systém blokování nelegálních společností fungovat zatím tedy není jasné.

Hazardní průmysl určoval pravidla více než dvacet let

I Trantina však pro Echo24.cz přiznal, že s kritikou opozice a vlivem hazardní lobby se o moc více prosadit nepodařilo. „Po více než dvaceti letech, kdy pravidla určoval hazardní průmysl, se stát razantně postavil na ochranu hráčů hazardních her a začal řešit otázky prevence patologického hráčství,“ uvedl pro Echo24.cz Trantina s tím, že zákon byl přijat i přesto, že byl na politiky vyvíjen velký tlak ze strany hazardní lobby. „Všechna opatření pro zodpovědné hraní a prevenci patologického hráčství snižují zisky provozovatelů hazardních her, proto byl lobbing hazardních firem masivní,“ dodal Trantina.

Opozice dlouhodobě kritizuje především to, že blokování webů bude přímo pravomocí ministerstva financí, nikoliv soudu. „Klíčová je cenzura internetu. My podpoříme ten pozměňovací návrh, který jsme sami navrhovali, aby tu blokaci musel dělat soud a nikoli úředník ministerstva. Ale pokud ten pozměňovací návrh neprojde, tak budeme proti,“ uvedl pro server Echo24.cz v květnu šéf senátního klubu ODS Jaroslav Kubera.

Kritika se ozývá i od pirátů, kteří se chtějí kvůli zákonu obrátit až na Ústavní soud. Ti se podle jejich předsedy Ivana Bartoše dlouho snažili politiky společně s odbornou veřejností přesvědčit, že není dobrý nápad zavést v Česku cenzuru, ze které bude profitovat jedině česká hazardní lobby.

Čtěte více: Nový zákon o hazardu umožňuje blokovat weby. Opozice mluví o cenzuře

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články