Riziko dalších teroristických útoků je obrovské, říká Europol

Hrozba terorismu

Riziko dalších teroristických útoků je obrovské, říká EuropolAKTUALIZOVÁNO
Ilustrační foto Foto: Shutterstock
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Riziko teroristických útoků v Evropě je nyní tak vysoké, že je nesmírně náročné odvracet všechny potenciální hrozby. V rozhovoru s agenturou AP to uvedl šéf evropského policejního úřadu Europol Rob Wainwright. České republice bezprostřední nebezpečí nehrozí, komentoval informace Europolu mluvčí Bezpečnostní informační služby (BIS).

Podle Wainwrighta představuje velký problém hlavně značný počet islámských extremistů, kteří nemají jednotné velení a útočí čím dál sofistikovaněji. "Dokonce i pro velmi dobře fungující protiteroristické úřady, jakými jsou třeba ty ve Francii, je velmi náročné zastavit každý jednotlivý útok," řekl Wainwright.

Podle něj proto nyní musejí státy lépe spolupracovat, aby dokázaly teroristickým hrozbám předcházet. Europol tento týden varoval, že po boku islamistů na Blízkém východě v současnosti bojuje kolem 3000 až 5000 Evropanů, kteří mohou po návratu domů představovat obrovské riziko. Pravděpodobnost spáchání teroristického útoku občany EU je teď proto nejvyšší od 11. září 2001.

Česku přímé nebezpečí nehrozí

České tajné služby zatím o přímém ohrožení nemluví. "My z našich domácích zdrojů ani od našich partnerských služeb nemáme horkou informaci, že by České republice hrozilo okamžité, bezprostřední nebezpečí. Potencionální riziko samozřejmě trvá," uvedl mluvčí BIS Jan Šubert.

BIS podle něj dělá maximum, aby měla informace, pokud by do Česka přišel někdo s bojovým výcvikem nebo zkušenostmi v zahraničí. Mohl by podnikat násilné teroristické akce. "Hrozí riziko, že by takový člověk tady mohl podnikat násilné teroristické akce," poznamenal Šubert.

Francie žije v obavách

Kvůli údajně hrozícímu pumovému atentátu nechaly úřady v Paříži dopoledne vyklidit a uzavřít velké vlakové nádraží Gare de l'Est, které spojuje metropoli s východem země a Evropy. Prohledání objektu hrozbu nepotvrdilo a provoz nádraží byl po asi 90 minutách obnoven.

Po poledni pak francouzskými sdělovacími prostředky proletěla zpráva, že na poště v Colombes u Paříže drží neznámý ozbrojenec několik rukojmí. Až po několika hodinách policie vyloučila možnost, že by se jednalo o terorismus. Psychicky nemocný muž se policistům sám vzdal. „Nedošlo k žádnému útoku,“ citoval Le Parisian policii.

Čtěte více: Drama na poště u Paříže skončilo. Rukojmí vyvázla bez zranění

Brusel zpřísňuje bezpečnostní opatření

Evropská komise v souvislosti s protiteroristickým zásahem v Belgii zpřísnila bezpečnostní opatření ve svém bruselském sídle. Jde prý o preventivní krok, který nemá spojitost s žádnou konkrétní hrozbou. Zvýšení bezpečnosti podle agentury ANSA plánuje i Evropský parlament. "Jde jen o preventivní opatření. Nic nenaznačuje, že by tu byla nějaká konkrétní hrozba proti evropským institucím. Jsme v kontaktu s belgickou policií," uvedla Mina Andreevová, podle níž komise například posílila ostrahu či bezpečnostní kontroly u vstupů do jednotlivých budov.

Čtěte také: Belgie následuje Francii. Vyšetřuje islamisty spojené s terorismem

Útočníci z Belgie chtěli pozabíjet policisty. Měli granátomety i uniformy

Belgické bezpečnostní síly při čtvrteční protiteroristické operaci zatkly 13 osob a našly zbraně, výbušniny a policejní uniformy. Podařilo se tak rozbít skupinu, která se chystala vraždit policisty, oznámila dnes belgická prokuratura. Operace v Belgii se uskutečnila krátce po krvavých útocích v Paříži, při nichž tři islámští ozbrojenci minulý týden postříleli 17 lidí a sami byli při policejních akcích zabiti. Podle Bruselu ale spolu události ve Francii a v Belgii přímo nesouvisejí.

Německo prověřuje desítky podezřelých

Další zásah proti osobám podezřelým z terorismu provedla v noci na pátek berlínská policie. Vyšetřovatelé zadrželi dvojici německých Turků, kteří se snažili verbovat muslimy pro boj v řadách radikálního hnutí Islámský stát (IS). Podezřelí muži také nelegálně sháněli peníze na zaplacení cesty naverbovaných bojovníků na bitevní pole.

Dalších 50 mužů s vazbou na IS vyšetřuje státní zastupitelství ve Wolfsburgu. Údajně jsou podezřelí z přípravy teroristického činu.

Podle informací německé kontrarozvědky z Německa odjelo do Iráku a Sýrie bojovat na straně IS zhruba 550 lidí. Část z nich v bojích padla, ale asi 180 radikálů se vrátilo do Německa. Kontrarozvědka upozorňuje, že tito navrátilci představují mimořádné nebezpečí, protože se v bojové oblasti ještě víc radikalizovali. 

O světe po Charlie Hebdo a dalších aktuálních tématech si přečtete v novém vydání Týdeníku ECHO.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy