Tři německé univerzity zavřely muslimům modlitebny

Muslimské protesty na univerzitách

Tři německé univerzity zavřely muslimům modlitebnyNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Tři přední německé univerzity uzavřely modlitební místnosti, které byly využívány především muslimskými studenty. Ti rozzuřeně říkají, že jde o diskriminaci a nespravedlivé zacházení, informuje server The Lokal.

„Praktikující muslimové si najdou způsob, jak se modlit, tak či onak si najdou místo. Pokud by mešita nebyla v jejich blízkosti, najdou si nějaký roh, kde se pomodlit,“ řekl předseda berlínské mešity Ender Cetin. O muslimech a univerzitách také řekl, že se studenti mohou cítit diskriminovaní, když se najednou dozví, že nemohou praktikovat svou víru tak, jak byli zvyklí, ale že modlitební místnosti není pro muslimy třeba.

Technická univerzita v Dortmundu definitivně uzavřela modlitební místnost letos v únoru. Škola tvrdí, že se muslimští studenti nad modlitebnou snažili převzít vedení, když vyhrazovali větší místo pro muže a menší pro ženy. Zároveň si v místnosti rozložili modlitební rohože. Podle vedení univerzity pokus o společný modlitební prostor pro všechna náboženství selhal.

Muslimští studenti obviňují vedení školy z diskriminace a dokonce sepsali petici, která nakonec čítala přes 400 podpisů. Nejvíce je prý pobouřilo univerzitní vysvětlení, kdy tyto místnosti byli zavřeny z „bezpečnostních důvodů“. Podle nich to může vést k mylné domněnce, že studenti vyznávali radikální formu islámu.

Nedostatek místa

Na univerzitě v Essenu fungovala přes 20 let modlitební místnost pro studenty. V oficiálním dopise úředníci uvedli, že místnost musela být zrušena kvůli záležitostem spojených se studijním prostorem.

„Na univerzitě studují studenti z více než 130 zemí. Nemůžeme nabídnout modlitební prostory pro každé náboženství nebo kulturu. Tato místnost vznikla v době, kdy v okolí jiná místa pro muslimy nebyla. To se ale v posledních dvou desetiletích změnilo,“ řekla univerzita.

Jedním z příčin uzavření ale mohly být i stížnosti nemuslimských studentů, pro které byly v čase modliteb některé činnosti tabu. Například nesměli jezdit výtahem nebo používat veřejné toalety v blízkosti místnosti.

Na technické univerzitě v Berlíně, instituci se 34 000 studenty, byla roky využívaná muslimská modlitebna také uzavřena. I zde to škola vysvětluje tím, že studenti se mohou jít modlit jinam. „Místnost byla vytvořena v době, kdy muslimští studenti neměli žádné jiné místo určené k modlitbám,“ řekl rektor univerzity Christian Thomsen. Současně poukázal na to, že modlitebny sice momentálně nejsou v docházkové vzdálenosti, ale jsou vzdálené dvě až tři zastávky autobusem.

Univerzity se nesmí ptát na náboženské vyznání

Univerzity nemohou zjišťovat, jakého vyznání jsou její studenti, tudíž je obtížné vědět, jaká je po modlitebnách poptávka. „Kdybychom věděli, kolik muslimských studentů zde je, mohli bychom toto číslo použít při diskuzi s administrátory,“ uvedl jeden ze studentů berlínské univerzity.

Ne všechny univerzity ale samy sebe označují jako místo, kde není prostor pro náboženství. Univerzita v Kolíně chystá založit novou modlitební místnost letos v létě. „Jako univerzita budeme vždy čelit konfliktu mezi sekularismem a náboženskou svobodou,“ uvedl tamní mluvčí. Dodal ale, že mnoho věřících má určité potřeby týkající se modlení, tudíž pro sebe potřebují speciální prostor.

Čtěte také: Spor o pauzy na modlení skončil vyhazovem 190 muslimů

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články