Revoluční vynález: jeden list knihy vyčistí 100 litrů vody
Vynález pitné knihy
Přes 700 milionů lidí na světě nemá přístup k pitné vodě. To by nyní mohl pomoci vyřešit revoluční vynález tzv. pitné knihy (Drinkable book) americké vědkyně. Navenek vypadá jako obyčejná kniha, avšak jeden její list dokáže vyfiltrovat sto litrů vody. Kniha tak vystačí pro jednoho člověka na 4 roky, přičemž ničí 99 % bakterií.
Navenek vypadá jako levněji vázaná kniha se žlutými listy. Na jejích stránkách však nečeká žádný románový příběh ale rozpustným inkoustem natištěný návod na použití v angličtině a místním jazyce. Kromě toho umí každá stránka pročistit až sto litrů kontaminované vody díky nanočásticím stříbra a mědi, které zajistí zabití všech bakterií jako například ty, co způsobují choleru nebo tyfus.
V testech se vynález americké vědkyně Teri Dankovichové z Carnegie Mellon University v Pittsburghu ukázal velmi účinný, jak při zkoušce v laboratoři, tak i v zemích, které s nedostatkem čisté vody mají největší problémy, tedy v Ghaně, Jižní Africe, Keně, Haiti a Bangladéši, kde testy prošlo 25 znečištěných vodních zdrojů. Na jednom z těchto míst výzkumníci papírový filtr vystavili extrémně špinavé vodě s rozeznatelnými splašky. I v tomto případě se vytrhnutý list osvědčil.
,,Všechno, co musíte udělat, je vytrhnout list, položit ho na nádobu nebo do filtračního držáku a nalít do něj vodu z řeky, potoka, studny atd. a vyteče z něj čistá voda spolu s mrtvými bakteriemi,“ řekla Dankovichová BBC. Spolu s mrtvými organismy prosáknou do čisté vody i ionty mědi a stříbra, ty však nejsou nebezpečné a navíc jsou po filtraci absorbovány mrtvými bakteriemi, dodala vědkyně.
Kvalita vody, která z filtru vyjde, odpovídá podle vynálezkyně kohoutkové vodě v Severní Americe. Jedna kniha vystačí pro jednoho člověka na čtyři roky a je ve srovnání s ostatními nyní používanými metodami daleko levnější.
Nyní musí tým Dankovichové začít vyrábět papír na míru jednotlivým oblastem, tak aby splnil nároky na filtry v konkrétních oblastech. Zatím vyrábí papír ručně v laboratoři.
Podle Daniele Lantagneové, enviromentální vědkyně z Tufts University ve státě Massachusetts, je vynález velmi slibný, ale listy by měly umět odstranit i ostatní nebezpečné mikroorganismy způsobující nemoci, jako například některé viry.