7 Online pokladny ve sněmovně

Nudná fraška kolem EET. Ministři odešli, v 16.00 začal víkend

NOVÉ

Témata: , , , ,

Samotný ministr financí Andrej Babiš (ANO) musel v pátek před opozicí hájit jednu z vládních priorit a vlajkovou loď resortu – elektronickou evidenci tržeb. Jak došlo na tento bod, zbytek vlády se jako jeden muž zvedl a odešel řešit jiné věci. Stejně tak valná část vládních poslanců. Všichni doběhli do lavic až ve chvíli, kdy opozice chtěla hlasovat o přerušení diskuze. Poté ale ministři opět odkráčeli.

Poslanci se po dlouhé čtvrteční debatě o asociační dohodě s Ukrajinou, která se protáhla až do noci, dohodli, že místo protahovaných obstrukcí kolem online pokladen skončí v pátek už v 16 hodin a odjedou na víkend. Jediný, kdo nakonec odpoledne hlasoval proti přerušení debaty, byl ministr Andrej Babiš.

Opozice sice odmítá elektronickou evidenci propustit sněmovnou, hlavní vlnu obstrukcí ale plánuje až na třetí čtení. Koaliční strany tak věděly, že v pátek bude klid. A podle toho se k jednání o vládní prioritě poslanci hnutí ANO, ČSSD a KDU-ČSL postavili.

Když se kolem půl druhé sněmovna k EET dostala, ministři vstali a odešli ze sálu. Následovala je navíc i většina koaličních poslanců, takže obhajoba online pokladen zůstala na osamoceném Babišovi.

Opozice na neúčast vlády opakovaně upozornila a Úsvit pak dokonce navrhl tento bod přerušit do konce října. V tu chvíli se do sálu nahrnuly desítky koaliční poslanců. Jak se ale odhlasovalo pokračování diskuze, celá situace se opakovala. Babišovu čest jen chvílemi hájil ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

Kalousek: Jde jen o šmírovací tunel

„Chtěl bych jen znovu upozornit na to, jakou důležitost přikládá koalice tomuto zákonu. Sedí tu sám ministr financí,“ kritizoval koalici třeba poslanec TOP 09 Michal Kučera.

Opoziční poslanci tak v pátek ve sněmovně k online pokladnám mluvili vlastně jen sami pro sebe. Například Marek Benda z ODS vládě vyčítal, že zaváděním EET chce pouze fízlovat lidi.

„Nejde o nic jiného, než abychom odmítli šmírovací tunel, který neposlouží ani státnímu rozpočtu, ale české ekonomice, jenom několika oligarchům,“ okomentoval jednání jeden z největších kritiků evidence Miroslav Kalousek z TOP 09. Ten potvrdil, že se druhé čtení v pátek zřejmě nestihne a poslanci ho dokončí až začátkem října.

Čtěte také: Finance zastavily přípravy evidence tržeb, potvrdil premiér

Poslanci koalice se nakonec po nějaké době začali trousit zpět do sálu, vláda ale chyběla i po více než hodině jednání o online pokladnách.

Elektronická evidence nicméně hýbe politikou celý týden. Zatímco Andrej Babiš na její podporu v pátek ráno vyrazil do metra rozdávat tradiční koblihy, už v úterý se online pokladny řešily na konferenci pořádané ODS v Senátu.

Čtěte také: Babiš zase rozdával koblihy. Kašlal na sněmovnu, míní Fiala

Babišova propagace EET: brožury zaplatil sám

Přisadil si také místopředseda sněmovny Petr Gazdík, který natočil ironické video o tom, jak asi evidence dopadne na živnostníky a provozovatele hospod a restaurací. Podle Gazdíka nebudou mít hospodští pro samé papírování ani čas natočit hostům pivo.

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.