1 Návštěva čínského prezidenta

Salvami se u nás vítalo naposled v 50. či 60. letech, řekl Forejt

, NOVÉ

Témata:

Čínský prezident Si Ťin-pching přiletí do Česka bez první dámy. Na Pražském hradě bude přivítán při zvláštním ceremoniálu s mimořádnými vojenskými poctami, na jeho počest bude vypáleno 21 dělostřeleckých salv. Naposledy byl takto cizí státník v Česku vítán v 50. či 60. letech, sdělil pro ČTK a Parlamentní listy ředitel hradního protokolu Jindřich Forejt. Letadlo Si Ťin-pchinga by také mohly při přeletu nad Českem doprovázet české stíhací letouny. Během jeho návštěvy budou rovněž platit nad Hradem, úřadem vlády a zámkem v Lánech bezletové zóny. 

Čínský prezident přiletí v pondělí do Česka nebo Československa vůbec poprvé. Protokoláři se proto při plánování přijímacích ceremonií i průběhu samotné návštěvy nemohli inspirovat v minulosti. Čínský prezident bude v úterý uvítán na třetím hradním nádvoří. Dosud byli hosté obvykle vítáni na prvním nádvoří.

Vietnamský prezident byl loni kvůli opravám prvního nádvoří první, kterého prezident Miloš Zeman uvítal na třetím nádvoří. „Tehdy ten ceremoniál byl menší. Zkusili jsme si to, nevěděli jsme, jak to bude vypadat. To nádvoří je obrovské, potýkáte se tam s velikostí prostoru, aby to nevypadalo příliš malé nebo aby to zase nevypadalo příliš přehnaně,“ řekl Forejt.

Čtěte také: 21 salv pro čínského prezidenta. Hrad je vyzkouší v sedm ráno

Čínský prezident bude na Hradě přivítán v úterý dopoledne. Ceremoniál bude podle Forejta specifický i vypálením čestných 21 salv. Tato zvyklost podle něj vznikla v námořnictvu. Když se válečná loď blížila do cizího přístavu, vypálila salvu ze všech svých děl, aby dala najevo, že jsou prázdné. Protože lodě mívaly na každé straně deset děl, společně se signálním dělem jich bylo 21. Zvyk se začal časem používat pro přivítání významných návštěv.

Při přijetí čínského prezidenta budou salvy vypáleny z Královských zahrad. Podle Forejta se naposledy něco takového událo v 50. nebo 60. letech, předtím se ale zvyk používal i v době první republiky, třeba na počest příjezdu egyptského prezidenta.

Další specifikum uvítacího ceremoniálu bude představovat přítomnost nejen čestných jednotek Hradní stráže a pražské vojenské posádky, ale i vojáků čtvrté brigády rychlého nasazení z Tábora a policistů. „To nikdy nebylo,“ řekl Forejt k přítomnosti policistů. Důvodem podle něj je důležitost policistů v současné bezpečnostní situaci v Evropě. „Pan prezident se rozhodl, že je tímto gestem přizve na zajištění oficiálního aktu,“ dodal. Hrad očekává, že se policisté budou účastnit i dalších státních aktů v budoucnosti.

Čtěte také: Nový mocný pakt českých a čínských miliardářů. Jdou na banky a energetiku

První přivítání čínského prezidenta ale bude pravděpodobně očekávat již v okamžiku, kdy jeho letadlo vletí do českého vzdušného prostoru. Zda čínskou hlavu státu skutečně doprovodí až do přistání české stíhačky, Forejt nepotvrdil. Řekl ale, že takové gesto bývá „součástí protokolárního uvítání na nejvyšší úrovni i v jiných zemí“.

Na letišti pak na Si Ťin-pchinga bude čekat ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Se Zemanem se čínský prezident poprvé potká pozdě odpoledne v Lánech. Na tomto setkání se oba státníci podle Forejta domluvili již při schůzce v Číně. Poznamenal, že Zeman považuje Lány za svůj domov. „Když pozvete někoho k sobě domů, je to výjimečné, přátelské gesto,“ řekl.

Součástí lánského setkání by mohla být krátká procházka v parku. „Oba dva mají rádi přírodu, procházky, oba mají rádi zeleň,“ řekl Forejt. Vysadí spolu strom a odhalí tabulku, která vysazení bude v češtině a čínštině připomínat.

Kromě Zemana se Si Ťin-pching v úterý setká s premiérem Bohuslavem Sobotkou, šéfy obou komor Parlamentu Milanem Štěchem a Janem Hamáčkem i s pražskou primátorkou Adrianou Krnáčovou. Ve středu před odletem do USA zavítá na podnikatelské fórum a do Strahovského kláštera.

Policie zavede výjimečné bezpečnostní i bezletové zóny

Během návštěvy budou platit nad Hradem, úřadem vlády a zámkem v Lánech bezletové zóny. Zákaz letu v těchto místech bude platit i pro drony a jiná podobná zařízení. V Praze budou platit také bezpečnostní zóny v místech, kde se bude diplomatická návštěva pohybovat. Kvůli vyhlášenému prvnímu stupni ohrožení terorismem budou v ulicích působit smíšené hlídky ozbrojených policistů a vojáků. 

Podle mluvčího policejního prezidia Jozefa Bocána příprava bezpečnostních opatření vrcholí. Zároveň se po teroristických útocích v Bruselu opatření zpřísňují. „V praxi to znamená, že ve vytipovaných lokalitách budou nasazeny smíšené hlídky policistů a vojáků,“ uvedl Bocán. Na bezpečnost státníka bude denně dohlížet několik set policistů, vojáků a strážníků.

V Praze si bezpečnostní opatření vyžádají omezení v silniční dopravě, městské hromadné dopravě nebo budou uzavřeny některé lokality, veřejná prostranství či památky zejména v centru metropole. Policie ale ke konkrétním místům nechce z taktických důvodů zveřejňovat bližší informace.

Mluvčí pražské policie Andrea Zoulová uvedla, že policie žádá o pochopení rezidenty z lokalit, které jsou již dnes označeny přenosnými značkami za bezpečnostní zóny. „Součástí opatření budou standardní policejní kontroly zaměřené na oprávněnost vstupu,“ upozornila Zoulová.

Podle Forejta bezpečnostní opatření odpovídají významu návštěvy i bezpečnostní situaci, která v Evropě panuje. Proto byly také bezpečnostní zóny v metropoli určeny. „Pražané, kteří bydlí v oblasti, kterých se to týká, ti už nějakou informaci mají,“ řekl. „Čelíme bezprecedentní situaci ohledně bezpečnosti a návštěva takového představitele země, jako je Čína, s sebou určitě nese určitou náročnost,“ dodal Forejt.

Policie zatím nechce zveřejňovat ani informace o plánovaných omezeních a uzavírkách, které se plánují. Řidičům doporučuje, aby pozorně sledovali aktuální informace k dopravě na informačních portálech a světelných informačních tabulích vybraných páteřních komunikací. Krátkodobá dopravní omezení se mohou objevit na trasách, kudy bude projíždět kolona s čínským prezidentem. Tato omezení by podle policie neměla způsobit zásadní dopravní komplikace.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.