Krnáčová chtěla šéfovat ANO v Praze 6. Nedostala se ani do druhého kola

Primátorka neuspěla

Krnáčová chtěla šéfovat ANO v Praze 6. Nedostala se ani do druhého kolaNOVÉ 1
Domov

Filip Nachtmann

Už několik měsíců vládne Adriana Krnáčová Praze bez koalice, kompletní rady i většinové podpory svého zastupitelského klubu. Někdejší protikorupční eso v rukávu šéfa hnutí ANO Andreje Babiše teď prohrálo další bitvu. Krnáčová se koncem minulého týdne ucházela o předsednictví oblastní organizace v Praze 6. A i když měla podporu populárního ministra Martina Stropnického, nedostala se ani do druhého kola.

Jen těžko si lze vzpomenout, kdy naposledy vedení Prahy přišlo s nějakým koncepčním řešením rozvoje hlavního města. Koncem loňského října se v metropoli fakticky rozpadla spolupráce ANO, ČSSD a Trojkoalice a od té doby se Praha v podstatě jen udržuje v provozu. Vzepětí invence a tvořivosti pražské primátorky je tak nejvíce vidět v nápadu nahradit kartu opencard zelenou Lítačkou, nebo na snaze přivézt do pražské zoo čínskou pandu.

Krnáčová se loni musela potýkat se vzrůstající nedůvěrou v krajské organizaci i zastupitelském klubu. Hrozil ji dokonce konec v primátorském křesle a pořádek v pražské buňce si udělal až sám Andrej Babiš, který se za ni postavil. Krnáčová si teď zkusila svou vnitrostranickou podporu otestovat znovu – a dopadla nevalně.

V sobotu se totiž rozhodla kandidovat na post předsedkyně organizace na Praze 6. A i když měla mít podporu krajského šéfa Martina Stropnického, nedostala se ani do druhého kola. Staronovým předsedou se stal Martin Polách.

„Paní primátorka skutečně kandidovala, ale nepostoupila do druhého kola. Více toho ale nevím. Sedmého března máme krajské předsednictvo, kde se k tomu asi vrátíme. S její pozicí ve vedení Prahy to ale nijak nesouvisí. Nepředpokládám, že by to mělo mít nějaký vliv,“ říká místopředseda pražské organizace Karel Grabein Procházka.

Stropnický: Vzniklo to improvizovaně

Adriana Krnáčová na dotaz týkající se prohrané volby neodpověděla. A Martin Stropnický mluví o informacích kolem volby Krnáčové jako o spekulativních a nepřesných, i když prohrané hlasování nijak nerozporuje.

„Na Praze 6 byla situace, kdy jedna část podporovala současného předsedu a druhá nikoli. Hrozila patová situace a v té chvíli zcela improvizovaně přímo na místně vznikl nápad, zda by nekandidovala Adriana Krnáčová jako někdo, kdo stojí vně těchto dvou skupin. Volba dopadla, jak dopadla. To je celé,“ napsal Stropnický deníku ECHO24.cz.

Tvrdí, že ANO nefunguje na principu direktiv a že on sám ve volbě Krnáčové nijak nefiguroval, nebyl to jeho nápad a na volební schůzi ani nebyl. „Výsledek s pozicí Adriany Krnáčové na magistrátu nijak nesouvisí,“ odmítl zároveň, že by primátorčina pozice ve vedení města mohla po neúspěšné volbě ještě oslabit.

Čtěte také: Praha prodala Tchajwan za pandu. Díky ANO, ČSSD i části ODS