Kdo platí radikály z Islámského státu? Prý nikdo, stačí jim ropa

RADIKÁLNÍ ISLÁM

Kdo platí radikály z Islámského státu? Prý nikdo, stačí jim ropa 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Saúdská Arábie a Katar byly v minulosti mnohokrát nařčeny z podpory islamistických radikálů. Pravda je ale o něco složitější, prohlásil Michael Stephens z Royal United Services Institute pro BBC. Podle jeho slov Islámský stát ani podporu zvenčí nepotřebuje, protože je finančně soběstačný.

Podporují Katar a Saúdská Arábie extremisty z Islámského státu? Na takovou otázku je podle Michaela Stephense z britského think tanku Royal United Services Institute přímá odpověď – nepodporují. Vinou jejich nedůsledné politiky a naivity se však peníze i zbraně dostaly právě do rukou extremistů. Ve snaze svrhnout Bašára Asada udělaly „závažné chyby, co se týče výběru spojenců,“ napsal Stephens.

Oba tyto státy Perského zálivu poskytovaly dříve prostředky skupinám sunnitských muslimů. Předpokládaly, že se Sýrie sjednotí právě pod jejich vládou. V Kataru i Saúdské Arábii převažuje tato forma islámu. Když začal Islámský stát v roce 2013 posilovat, tyto skupiny buď zanikly, nebo se přidaly k vítězi a zbraně si vzaly s sebou. Podle odhadů tři tisíce bojovníků z Frony an-Nusrá změnily svou loajalitu během této doby.

IS je dnes finančně soběstačný

Některé kroky radikálních islamistů, jako je vyhlášení chalífátu, však mohou u některých muslimů najít kladnou odezvu. Někteří se do bojů v Sýrii přímo zapojili, jiní jim vyjadřují tichou podporu. Finanční podpory od zámožných jedinců ze států Perského zálivu však v současné době ubývá. Dotace zvenčí navíc tvoří podle Michaela Stephense jen malé procento příjmů Islámského státu.

Čtěte také: Radikálové z Islámského státu kotrolují skoro polovinu irácké pšenice

Radikální organizace IS dokáže v současnosti vyžít pouze z vlastních prostředků. Po převzetí kontroly nad městem nebo celou oblastí vždy zajistili islamisté vodní zdroje, potraviny i energetické suroviny. Denně vyváží Islámský stát přibližně devět tisíc barelů ropy a ceny se pohybují v rozmezí od 25 do 45 dolarů za barel. Pro srovnání, cena ropy Brent, která se těží v Severním moři, je přes 100 dolarů za barel.

Lidé jsou na radikálech závislí

Islamisté navíc v ovládnutých oblastech centralizovali distribuci životně důležitých komodit a učinili tak obyvatelstvo závislé. „Podpora a závislost ale není totéž,“ zdůraznil Michael Stephens. Podle jeho slov nelze přesně určit, kdo je skutečně na straně radikálních islamistů a kdo se jen bojí tvrdých postihů, které by přišly v případě neposlušnosti.

Islámský stát navíc zavedl struktury, které připomínají stát. Zřídil ministerstva, soudy i daňový systém. Poplatky jsou mnohem nižší, než lidé platili Asadovi. Podle Stephense není možné IS izolovat od okolního světa, aniž by to nenarušilo stabilitu regionu. Je vůbec možné tak významného hráče porazit? „Bez vojenské intervence Západu je to nepravděpodobné,“ myslí si Stephens.

Čtěte také: Nová vražda na videu má odradit Kurdy od spolupráce s USA

Ted' budeš zabit, bratře. Brutalita islamistů sjednocuje region

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz