Ted' budeš zabit, bratře. Brutalita islamistů sjednocuje region

Všichni proti džihádistům?

Ted' budeš zabit, bratře. Brutalita islamistů sjednocuje regionUVNITŘ VIDEO 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Brutalita ozbrojenců z Islámského státu pobuřuje civilisty i vlády zemí Blízkého východu. Jejich postup odsuzují i extremisté napojení na teroristickou organizaci Al-Káida. Postup IS tak sjednocuje dříve soupeřící země regionu a přeskupuje lokální spojenectví.

Extremistická skupina Islámský stát (IS) na začátku srpna zveřejnila video, kde skupina arabských džihádistů zabila syrské zajatce. Záznam ukazuje tuniského extremistu, který zvedne hlavu jedné oběti se slovy „Bratře, teď budeš zabit, bratře“. Jeho egyptský spolubojovník poznamená, že by se video nemělo dostat na internet. Tunisan mu ale odporuje s tím, že má tyhle scény moc rád. „Rád se na ně dívám v noci,“ říká do záznamu podle deníku The Guardian.

Videu se dostalo - na rozdíl od záznamu popravy amerického novináře Jamese Foleyho – jen malé mezinárodní pozornosti, v regionu blízkého východu se však značně rozšířilo. A záběry džihádistů vtipkujících nad zajatci, které následně usmrtí, odhalily novou brutalitu Islámského státu, píše komentátor Guardianu Hassan Hassan. I ti, kteří dříve násilné chování skupiny obhajovali jako nezbytný aspekt vedení války, na něj nyní pohlíží jinak.

Více zde: Islamisté uřízli hlavu americkému novináři

Následující video například ukazuje vraždu tří syrských řidičů kamionů. Džihádisté z IS je zastaví a ptají se jich, zda jsou sunnité či šíité a jak často se modlí. Řidičům se pravděpodobně nepodařilo odpovědět správně. Vzápětí se totiž ozve střelba, kterou provázejí výkřiky „Allahu Akbar!“. Následuje jásot extrémistů. V neděli od zveřejnění tohoto videa uběhl již rok:

Zmiňovaná videa tak drastickým způsobem sjednotila proti islámským extremistům do té doby rivalské státy. Mnozí obyvatelé blízkovýchodního regionu prostřednictvím sociálních sítí kondolovali rodině amerického novináře s tím, že sami trpí kvůli IS podobným způsobem. A to i příslušníci náboženských skupin, ke kterým se IS oficiálně hlásí. Jiní sice vyjádřili kritiku a pochybnosti nad postupem západních států proti extremistům, v jednom se však politici i civilisté regionu blízkého východu shodli – v odporu vůči Islámskému státu.

Velký muftí Saudské Arábie v úterý označil Islámský stát za nepřítele číslo jedna a vyzval k rozhodnému zákroku vůči všem duchovním, kteří mladé Saudy svádí k extremismu. Proti skupině se dokonce vyslovili i radikální duchovní spojovaní s teroristickou organizací Al-Káidou.

Například Abu Mariya al-Katání, donedávna druhý nejvyšší představitel syrské vojenské organizace an-Nusrá, která je na Al-Káidu napojená, teroristickou skupinu vyzval, aby se „omluvila a činila před Bohem pokání“ za to, že nezvládla zřetelně vystoupit proti extremistickým předchůdcům IS. Organizace selhala v odsouzení jejich skutků a to bylo podle něj hlavní příčinou současného extremismu. Libyjský ideolog Al-Káidy zase řekl, že nerozlišující zabíjení nevinných muslimů nemá s džihádismem nic společného.

Čtěte také: Nezastavíme se, dokud neuhasíme žízeň po vaší krvi, píší islamisté

I politické síly napříč regionem se předhání v tom, kdo proti Islámskému státu zaujme ráznější postoj. Saúdskoarabská vláda přislíbila OSN 100 milionů dolarů pro boj proti terorismu a proti tomu, co vláda nazvala „zlem, které má dopad na nás všechny“. Kuvajtské úřady zase uzavřely charitativní organizace, které podezírá z posílání peněz džihádistům. Minulou středu byl v Kuvajtu zatčen muž podezřelý z financování džihádistů, den nato byl však propuštěn.

Chování Islámského státu odsoudila také kurdská skupina PKK, kterou Spojené státy vedou na seznamu teroristických organizací. Syrský režim začal základny islamistů v zemi bombardovat.

Postup vůči skupině IS tak musí být mnohem dalekosáhlejší a důslednější, píše Hassan. Jinak porážka IS pouze uvolní místo pro jiné, ještě extrémnější a horší násilí, tak jako Al-Káida přenechala místo Islámskému státu, uzavírá.

Postup islamistů způsobil nápadné přeskupení regionálních spojenectví, píše komentátor. Současná krize například vedla ke spolupráci mezi Teheránem a kurdskými iráckými silami, které proti islamistům bojují. Turecko a Katar se zase svou politikou mírně přibližují Saúdské Arábii, která nyní v boji proti extremismu spatřuje jednu z hlavních priorit. Tím se zase Saúdská Arábie přiklání k politice Íránu s tím, že aspoň v nejbližší době nebude usilovat o pád Asadova režimu.

Radikální odsuzování zločinů IS je však poněkud dvoustranné. Například Saúdská Arábie v posledních třech týdnech popravila nejméně 19 svých vězňů. Mnozí z těch, kteří odsuzují hromadné popravy prováděné islamisty, zároveň schvalují kroky Hamásu, jenž nedávno zabil 18 domnělých špionů. Zatímco se světová pozornost zaměřila na zločiny páchané IS, podobně smýšlející šíitští radikálové napadli iráckou sunnitskou mešitu a zavraždili téměř 70 věřících.

Americký ministr obrany Chuck Hagel minulý týden označil Islámský stát jako něco „co přesahuje cokoliv, co jsme doposud viděli“. Přitom se všeobecně mluví o chybách americké administrativy, které k rozvoji IS přispěly. Postup vůči této skupině tak musí být mnohem dalekosáhlejší a důslednější, píše Hassan. Jinak porážka IS pouze uvolní místo pro jiné, ještě extrémnější a horší násilí, tak jako Al-Káida přenechala místo Islámskému státu, uzavírá.

Čtěte také: Islamisté zasadili Asadovi tvrdý úder: už mají třetinu Sýrie

Modlím se, abych přijel na tvou svatbu, psal Foley ze zajetí sestře

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz