Erdogan eliminuje virus ve státě: 6 tisíc zatčených, vojáci, soudci, prokurátoři

POKUS O STÁTNÍ PŘEVRAT

Erdogan eliminuje virus ve státě: 6 tisíc zatčených, vojáci, soudci, prokurátořiAKTUALIZOVÁNO
Turecká policie (ilustrační foto) Foto: FOTO: Shutterstock
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Po zmařeném pokusu o státní převrat pokračuje v Turecku zatýkání v řadách justice i armády. Ve vazbě skončilo dalších 52 armádních důstojníků a na 53 soudců a státních zástupců byl vydán zatykač, informovala státní agentura Anadolu. Podle místních médií citovaných agenturou DPA úřady zatykačů na pracovníky justice vydaly dokonce 140. Zatčeni už byli dva soudci ústavního soudu a zatykač byl vydán i na hlavního vojenského poradce prezidenta Erdogana. Úřady viní zadržené z účasti na pokusu o puč a z členství v teroristické organizaci vedené duchovním Fethullahem Gülenem. Celkem už úřady zatkly kolem 6000 osob.

Prezident Recep Tayyip Erdogan prohlásil dnes, den po nepodařeném pokusu o vojenský převrat, před svými příznivci, že „eliminuje virus ve všech státních institucích“.

Policie po celé zemi už provedla řadu domovních prohlídek. Podle místních médií, které citovala agentura DPA, pochází většina ze 140 soudců a prokurátorů, na něž úřady vydaly zatykače, z Istanbulu. Už v sobotu úřady po zmařeném pokusu o vojenský převrat odvolaly z funkce 2745 soudců a státních zástupců. Podle agentury DPA má Turecko celkem asi 14 500 až 15 000 soudců.

Ve vazbě v Ankaře podle informací z vládních kruhů skončili také dva ústavní soudci, deset členů Státní rady, jednoho z nejvyšších soudů v zemi, a pět členů Vysoké rady soudců a státních zástupců, instituce, která dohlíží na činnost justice.

Čtěte také: Erdogan si už připravuje půdu. Zatýká soudce, další tisíce soudců vyhodil

Turecké úřady zároveň vydaly příkaz k zatčení hlavního vojenského poradce prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, uvedla státní tisková agentura Anadolu. Stanice CNN Türk již informovala přímo o zadržení poradce Aliho Yaziciho. Jak poznamenala agentura AP, není jasné, jakou roli hrál v pátečním zmařeném pokusu o vojenský převrat.

Šéf soudcovských odborů Mustafa Karadag agentuře DPA řekl, že policie zatýká nejen soudce a prokurátory podezřelé z účasti na pokusu o převrat, ale i kritiky režimu, kteří s vojenským pučem nemají nic společného. Celkem už úřady daly v souvislosti se zmařeným pučem zatknout kolem 6000 lidí, uvedl podle státní agentury Anadolu ministr spravedlnosti Bekir Bozdag. „Velký úklid“ bude podle Bozdaga nadále pokračovat.

Turecký parlament, v němž má většinu strana AKP, kterou založil současný prezident Recep Tayyip Erdogan, před časem schválil kontroverzní reformu soudnictví. Na jejím základě by se měl snížit počet členů Státní rady a kasačního soudu, dalšího z nejvyšších orgánů turecké justice. Už tehdy opozice kritizovala údajnou snahu vlády odstranit z funkcí soudce, kteří kritizují AKP a prezidenta Erdogana a na jejich místo dosadit loajální osoby. Zákon zatím nevstoupil v platnost.

Ovládnutím Státní rady a kasačního soudu by prezident Erdogan získal větší vliv i na složení 17členného ústavního soudu. Mimo jiné právě z členů těchto dvou institucí totiž vybírá prezident ústavní soudce. Už v sobotu prezident Erdogan slíbil, že zničí „paralelní struktury“, které podle něj v řadách turecké justice, školství, médií a armády vybudoval duchovní Fethullah Gülen s cílem svrhnout vládu AKP.

Gülen, který pokus části armády o převrat odsoudil, žije dlouhodobě v exilu v USA. Pro Erdogana, jehož byl kdysi blízkým spolupracovníkem, je v současnosti nepřítelem státu číslo jedna. Jeho hnutí prezident označuje za teroristickou organizaci. Od roku 2013 Erdogan Gülena označil za strůjce velké části politických krizí v zemi. V sobotu vyzval prezident Američany, aby 75letého duchovního vydaly do Turecka.

Erdogan nemá bianko šek, prohlásil francouzský ministr

Nicméně proti rozsáhlému zásahu tureckých úřadů vystoupil francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault, podle kterého se turecký prezident pokusil zmařeného puče využít. „Chceme, aby v Turecku plně fungoval právní stát. … Puč není bianko šekem pro pana Erdogana. Nemohou následovat čistky,“ řekl ministr.

Ministři zahraničí Evropské unie, kteří se sejdou v pondělí v Bruselu, podle něj ve společném prohlášení zopakují, že Turecko musí dodržovat evropské demokratické principy.

Několik skupin v Istanbulu ještě drží pozice

Turecká vláda obnovila plnou kontrolu nad celou zemí, ale v Istanbulu stále odolává vládním silám několik skupin pučistů. Nepředstavují podle tureckého vicepremiéra Mehmeta Şimşeka již žádné riziko. Ostatní turecká města jsou plně pod kontrolou vlády.

„Rozhodli jsme o všech potřebných opatřeních. Máme vše pod kontrolou. Není důvod se obávat,“ napsal Şimşek v příspěvku na Twitteru, který adresoval především zahraničním investorům. Jaké „opatření“ vláda po konzultaci s centrální bankou přijala, ale vicepremiér neupřesnil. Politická stabilita Turecka ale podle něj po neúspěšném puči posílila.

Agentura DPA uvedla s odvoláním na vládní zdroje, že pučisté mají pod kontrolou ještě šest stíhaček F16. Odletěly údajně z letecké základny v jihotureckém Diyarbakiru, přeletěly nad Istanbulem a Ankarou a následně přistály na základně u středotureckého města Malatya.

Čtěte také: Kdo stojí za vojenským pučem? Zatkli dva vysoce postavené generály

V Turecku lynčují poražené pučisty. Jednomu prý uřezali hlavu

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články