Klaus o mutlikulturalismu: Svět se zbláznil, migrace je nenormálnost
Klaus o migrantech
Velmi kriticky o migrační krizi, Evropské unii, multikulturalismu a selhání evropských elit hovořil bývalý prezident Václav Klaus v televizním pořadu Partie na TV Prima. Nelíbí se mu především to, jak snadno Evropa přijímá uprchlíky, kteří podle něj nemají příliš důvodů odcházet ze zemí svého původu.
Klaus mimo jiné uvedl, že migrovat z jedné země do druhé má být výjimkou. „Migrovat je výjimka lidského rodu, je to nenormálnost, znamená to, že ta země nefunguje dobře, že ten člověk v té zemi selhal a moc se mu nedaří, že v jiné zemi visí jablíčka strašně nízko a on si je může utrhnout.“ Dodal také, že současná uprchlická krize je ,,komplexní krizí, kterou jsme na evropském kontinentu neměli od 2. světové války“.
,,Lidi nejvíce pobouřila myšlenka uprchlických kvót. S postupem času je ale evidentní, že je to naprosto marginální věc v rámci krize. Podstatou je ta krize,“ pokračoval Václav Klaus. Ostatně uprchlické kvóty podle exprezidenta nakonec Česko přijmout bude muset. Doslova řekl, že čeští politici ,,budou muset sklapnout paty“.
Pozvání uprchlíků do Německa od Angely Merkelové bylo podle Klause explicitní. Byla to rozevřená náruč, která způsobí jen problémy. „Evropa je nejpřecpanější kontinent. Pracovních sil máme tady v Evropě až moc. Je zde desetiprocentní nezaměstnanost,“ řekl Klaus s tím, evropské mechanismy by měly umožňovat, aby lidé z jiných zemí plynule vstupovali do pracovního světa. „To, aby si někdo myslel, že migranti budou pracovat jako zámečníci a opraváři televizí, tak to určitě není,“ řekl Klaus.
Za „naprosto dětinský nesmysl“ označil bývalý prezident kritiku mířenou proti těm, kteří se uprchlíků nezastávají. Podle Klause „ti fanatičtí promigranti, takoví ti páni Dienstbierové,“ považují každého, kdo migranty nevítá po vzoru německé kancléřky Angely Merkelové, za opočlověka málem, který je egoistickým nedostatečně do dálky se dívajícím.
Multikulturní státy ne, celý svět ano
Exprezident Klaus se dále zabýval pojmem multikulturalismus. Ten by podle jeho mínění měl charakterizovat celý svět či kontinenty, nikoliv jednotlivé státy. ,,Uvnitř země si zachovejme homogenitu, ve světě multikulturalismus,“ prohlásil a doplnil, že ,,svět se zbláznil a obrátil to“. Klaus dále podotkl, že je divné, pokud se například Rakušané musí obávat jet vlakem ze Salcburku do Vídně. Nádraží v Slacburku je podle něj ,,nacpané těmi tlupami.“ Klaus sám prý nemá nemá z uprchlíků fyzický strach, nýbrž strach abstraktní, intelektuální.
Václav Klaus dále kritizoval myšlení některých proevropských politiků: ,,Ti mají nový sen – vytvořit novou Evropu. Ta by vyžadovala, aby se zrušily kořeny, které máme. Chtějí vytvořit nového člověka – Evropana. A nejlepší Evropan je ten, který nectí vlastní národ jako to, co ho definuje.“ Klaus v té souvislosti varoval před ohrožením evropské kulturní identity. „Jde o to, jestli si necháme rozvrátit jedinečnou evropskou kulturu, civilizaci, způsob života hordami lidí, kteří přijdou z jiných kontinentů,“ dodal.
Podle Klause jsou tito proevropští politici přesvědčení, že krizi musí využít k tomu, čeho by se jim bez krize nepodařilo dosáhnout – unifikovat ji, omezit vliv členských států. ,,Tyto evropské elity se radují z evropské krize. Pro ně to znamená, že mohou říct: ,Jednotlivé státy to nezvládají, proto musíme delegovat více pravomocí do Bruselu.‘ Je to stejné zlo, jaké chtěli diktátoři typu Stalina a Hitlera“ dodal v nedělní Partii.
‚Oživení ekonomiky není zásluhou Sobotkova kabinetu‘
Václav Klaus v rozhovoru nepodpořil názor Miloše Zemana, který ve svém vánočním poselství chválil kabinet Bohuslava Sobotky za hospodářskou politiku. Vzestup českého hospodářství je podle Klause dán vývojem, ale není zásluhou současné české vlády. Je prý logické, že po šestileté stagnaci muselo nastat určité oživení a „s touto vládou Sobotkovou to určitě v ničem bezprostředně nesouvisí“, řekl exprezident. Klaus premiéra naopak kritizoval za přeregulovanost ekonomiky. Tyto regulace podle mínění Klause nejsou příliš vzdáleny od plánování komunistické ekonomiky.
Klaus rovněž vyjádřil svou fascinaci nad tím, jak rychle se zapomnělo na řeckou krizi, největší téma první poloviny roku. Promluvil také o eurozóně. ,,Přistupování k euru není na pořadu dne,“ prohlásil s tím, že si myslí, že zájem o rozšiřování eurozóny není ani ze strany Bruselu, ani ze strany členských států.
Klaus mluvil také o své nové knize Stěhování národů s.r.o.. Titul s podtitulem Stručný manuál k pochopení současné migrační krize má dle slov bývalého prezidenta popisovat v současné době dezinterpretací přesně současnou uprchlickou krizi. Knihu Václav Klaus napsal spolu se svým spolupracovníkem Jiřím Weiglem během jednoho víkendu. Migrační krize je podle Klause jednou z mnoha a viní z ní mimo jiné „pokrytecký a překroucený humanismus“.