Češi zadržení v Turecku dostali přes 6 let vězení za podporu Kurdů z YPG

Zatčení Češi v Turecku

Češi zadržení v Turecku dostali přes 6 let vězení za podporu Kurdů z YPGAKTUALIZUJEME
MIROSLAV FARKAS, MARKÉTA VŠELICHOVÁ Foto:

FOTO: KOLÁŽ ECHO24 (REPROFOTO: ČESKÁ TELEVIZE, YOUTUBE/ APACNEWS.CZ)

2
Svět
Sdílet:

Dva Češi byli v Turecku odsouzeni na 6 let a 3 měsíce za spolupráci s kurdskou skupinou YPG. Verdikt není pravomocný a advokát obou Čechů uvedl, že se odvolá. Podle ministra zahraničních věcí ČR Lubomíra Zaorálka je nyní důležité, aby byla celá věc přezkoumána odvolacím soudem. Češi byli v Turecku zadržení od listopadu minulého roku.

Ani jeden ze zadržených Čechů, Markéta Všelichová a Miroslav Farkas, se soudu osobně neúčastnil. Soud probíhal přes video, protože oba Češi jsou stále v turecké věznici Vanu. Advokát obou odsouzených obvinění naprosto odmítá a podle svých slov se bezpochyby odvolá. Podle ČT24 je obžaloba postavena na zabaveném deníku a fotografiích, které dvojice pořídila při dřívějších cestách a zveřejňovala je na sociálních sítích.

„Dnešní rozsudek je pro mě velkým zklamáním. Bez ohledu na to je nyní potřeba udělat maximum, aby byla věc řádně přezkoumána odvolacím soudem. Pevně věřím, že soud vyšší instance vyhodnotí záležitost jinak. Z naší strany samozřejmě bude nadále pokračovat poskytování konzulární pomoci. Naše ambasáda v Ankaře je s oběma zadržovanými v pravidelném kontaktu a stejně jako dosud bude hrát aktivní roli prostředníka jak směrem k rodinám obou českých občanů v České republice, tak i ve vztahu k tureckým úřadům,“ uvedl ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek na svém twitterovém účtu.

Podle tiskové zprávy ministerstva zahraničí se nyní šéf české diplomacie chce v nejbližších dnech spojit se svým tureckým protějškem Mevlutem Cavosugluem, aby s ním mluvil o odvolacím řízením pro oba odsouzené Čechy.

Turecko Všelichovou s Farkasem zadrželo v listopadu minulého roku. Oba Češi se podle tureckých médiích připojili ke kurdským milicím YPG, které bojují na severu Sýrie a jež Turecko řadí k teroristickým organizacím. Češi ale tvrdí, že jsou humanitární aktivisté a že mířili do Iráku, kde chtěli zřídit polní nemocnici. Podle tureckého tisku dvojice také uvedla, že prošla výcvikem v německých speciálních silách a ve francouzské legii.

Farkas a Všelichová se svou pomocí kurdským milicím na severu Sýrie v minulosti nijak netajili a o své činnosti poskytli českým médiím řadu rozhovorů. Farkas před časem serveru Echo24.cz řekl, že chce v Sýrii pomáhat osiřelým kurdským dětem. „Pomáhat na místě chci nejvíce dětem a to především ve vesnicích, které jsou osvobozené kurdskými silami,“ uvedl tehdy. „Když bude třeba, vezmu do ruky zbraň a můžu jim pomoct bojovat,“ upřesnil.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Češi zadržení v Turecku mohou být stíhaní i v Česku

Češi zadržení v Turecku obviněni z poskytování zbraní. Budou souzeni

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články