Police donutila muslimku na pláži sundat burkini. ‚Běž domů,‘ křičeli lidé

Muslimské plavky v Evropě

Police donutila muslimku na pláži sundat burkini. ‚Běž domů,‘ křičeli lidéNOVÉ
Scéna, které mnozí aplaudovali i kterou řada lidí kritizovala Foto: Repro: Twitter/Mariam Veiszadeh
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Zákaz muslimských plavek burkini v praxi předvedli francouzští policisté na pláži v Nice. Poté, co úřady v 15 městech koupací oděv zakázaly, se na síti začaly šířit fotografie, na kterých ozbrojení policisté nutí ženu u moře muslimský oděv sundat, píše The Guardian.

Skupina ozbrojených policistů přichází k ležící ženě na pláži u města Nice na francouzské riviéře. Do šátků zahalená žena se náhle musela posadit a po upozornění policistů si vrchní vrstvu muslimských šatů před zraky přítomných sundat.

Sekulární Francie tak předvedla, že zákaz koupacího muslimského oděvu pokrývajícího tělo i hlavu myslí opravdu vážně. Po několika pokutách tak toto nové pravidlo uplatňují složky přímo na plážích. V případě této konkrétní pláže, která se nachází jen stovky metrů od červencového útoku teroristy, při kterém zemřelo 85 lidí, pak podle mnohých policie schválně proti ženě zasáhla takto očividně.

„Seděla jsem na pláži se svou rodinou. Měla jsem na sobě klasický šátek na hlavu. Plavat jsem v plánu neměla,“ bránila se podle The Guardian 34letá žena, která se představila pouze jako Siam, které policisté na místě vypsali navíc pokutu za nošení oblečení, které „nerespektuje dobré mravy a sekularismus“.

Matky dvou dětí se na místě nikdo nezastal, naopak, tvrdí jedna ze svědků scény. „Nejsmutnější na tom bylo, že lidé na ni křičeli ‚běž domů‘, někteří pak policii tleskali. Její dcera brečela,“ řekla podle The Guardian Mathilde Cousinová.

Nice se minulý týden stala zatím posledním z 15 měst, které burkini zakázala. Zákaz vydalo i slavné Cannes a podobné vyhlášky zavedla i od Nice nedaleká letoviska Villeneuve-Loubet a Mandelieu-la-Napoule, pokuty hrozí muslimkám i v Siscu na severu Korsiky. I přes podporu zákazu premiérem Manuelem Vallsem se ozývají mnohé lidskoprávní organizace, které nařízení viní z diskriminace.

Čtěte také: Imám sdílel fotku oblečených jeptišek v moři. Účet mu byl poté zablokován

Jen ať nosí burkiny. Pokuty zaplatím, prohlásil podnikatel

Sdílet:

Hlavní zprávy

svet
×

Podobné články