Babiš zaspal, zastropovat ceny povolenek nezvládne. „Jeho vyjednávací pozice se blíží nule“
CENA EMISNÍCH POVOLENEK
Cena emisních povolenek stále letí vzhůru a jejich zdražování jen tak nepřestane. Před volbami proto premiér Andrej Babiš slibuje, že téma vytáhne na Evropské radě a bude je řešit s ostatními státy. Podle europoslanců ale zaspal dobu, protože jejich cenu měl řešit již před dvěma lety, kdy odsouhlasil spolu s ostatními Green Deal. Rostoucí cena emisních povolenek totiž tlačí ceny elektřiny, která se zdraží jak podnikům, tak hlavně všem občanům.
Emisní povolenka se stala nástrojem Evropské unie, kterou si kupují podniky a firmy, jejichž emise mají znečišťovat planetu. Evropská unie navíc pro omezení skleníkových plynů vydávala každým rokem méně povolenek, takže jejich cena rostla. Může za to také jejich volná obchodovatelnost a fakt, že se stala velmi oblíbenou u spekulantů. I s jejich přispěním se cena jedné povolenky, která umožňuje uvolnit jednu tunu CO2, vyšplhala z loňských 25 eur na současných 60 eur. Podle analytiků by ani nemělo být překvapením, pokud by cena v blízké době atakovala hranici 100 eur.
Dopad to má zejména na energetické a průmyslové firmy. Kvůli tomu také roste cena elektřiny. Předseda vlády Andrej Babiš proto začal sliboval, že na Evropské radě otevře téma zastropování ceny emisních povolenek. Dřívější studie Evropské komise totiž uváděla, že se cena emisních povolenek bude v roce 2025 pohybovat okolo 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur.
Babiš proto chce na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovat článek povolenkové směrnice. Podle něj by se měla stanovit hranice, přes kterou povolenky již nebudou růst.
Jeho krok kritizuje europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), podle kterého se mělo s jednáním začít mnohem dříve. „Určitě se na nárůst ceny dá reagovat a regulovat ho. Pan premiér ale totálně zaspal dobu. O jednání se měl snažit v roce 2019 nebo v roce 2020, kdy hlasoval pro jejich zvýšení,“ řekl pro Echo24 Zdechovský.
Lidovecký europoslanec tak reagoval na to, že Andrej Babiš odkýval zavedení Green Dealu. To na růst ceny elektřiny a také na růst emisních povolenek má vliv. Zdechovský navíc dodává, že Babiš na úrovni Evropské unie nedokáže nic vyjednat. „Jeho vyjednávací pozice se drasticky rovná nule,“ dodal europoslanec.
Současnou snahu Babiše kritizuje i předák Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. „Co dělal pan premiér od listopadu 2019, kdy byl při schvalování Green dealu? Co dělal spolu s ministrem průmyslu Karlem Havlíčkem od ledna roku 2020, kdy byl Green Deal přijat jako společný dokument a my jsme chtěli vědět jaké byly analýzy dopadu?“ ptá se Středula, proč nyní chce Babiš o emisních povolenkách jednat.
Podle něj se místo odpovědí dočkal pouze ticha, které se protrhlo až nyní před volbami. „Navíc si myslím, že zastropování nepomůže. Musí se sáhnout do systému jako takového, protože emisní povolenky jsou dnes finančním nástrojem. Pokud by se měly brát jako motivace pro snižování emisí, tak by to mělo být tak cíleno a ne že se s nimi bude volně obchodovat. Žádný strop proto nebude odůvodnitelný,“ dodal Středula.
Naopak o zastropování emisních povolenek mluví europoslanec a místopředseda ODS Alexandr Vondra, podle kterého by jednání s Evropskou komisí mělo proběhnout. „Je to důležité téma. Nesmíme být ale sami a ozvat se musí více států. Nepochybně bude otevřena debata s pravidly na trhu emisních povolenek, což jedna z regulací Timmermansova balíku, takže i tam bude příležitost k vyjádření. Nikdy není pozdě,“ řekl pro Echo24 Vondra.
Sám má ale skeptický pohled na to, co dokáže Andrej Babiš vyjednat. Během řešení Green Dealu totiž nedokázal protlačit jádro jako čistý zdroj. „Třikrát možnost měl něco výrazně ovlivnit na Evropské radě, kde se projednávaly základní věci na bází jednomyslnosti a třikrát selhal,“ dodal Vondra.